• Le Samouraï

    ★★★★★

  • Aliens

    ★★★★★

  • Education

    ★★★★

  • Tropical Malady

    ★★★★

  • Notorious

    ★★★★

  • Castle in the Sky

    ★★★½

  • American Beauty

    ★★★½

  • The Vanishing

    ★★★½

  • 35 Shots of Rum

    ★★★½

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★

  • Symbiopsychotaxiplasm: Take One

    ★★★★

  • The Celluloid Closet

    ★★★½

  • Nomadland

    ★★★★

  • The Spook Who Sat by the Door

    ★★★½

  • A Single Man

    ★★★★

  • JFK

    ★★★★

  • My Own Private Idaho

    ★★★★