Sort by

george has logged 426 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Up

Up

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Invisible Guest

The Invisible Guest

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
I See You

I See You

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
mother!

mother!

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Last Tree

The Last Tree

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Monos

Monos

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Calm with Horses

Calm with Horses

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Time

Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rocks

Rocks

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
His House

His House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pixie

Pixie

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Carrie

Carrie

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mogul Mowgli

Mogul Mowgli

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Relic

Relic

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Supernova

Supernova

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Siberia

Siberia

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Shirley

Shirley

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Days

Days

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry