Georgia has written 71 reviews for films during 2019.

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★½

    Wreck me like one of your death stars.

  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★★★★

    It IS as good as you've heard it is and yes, adam driver will go head to head with joaquin for this one

  • Hustlers

    Hustlers

    ★★★

    110 minutes of JLo flexing that you'll never look like her no matter how much you try

  • Let There Be Light

    Let There Be Light

    ★★★★

    A lovely way to end Thessaloniki IFF #60

  • Unrelated

    Unrelated

    ★★★★

    I remember seeing this when I first started having a crush on Tom Hiddleston, at the age of 16 and thought that this was boring af. Here I am 8 years later, obsessed with films and having just watched it at Thessaloniki IFF and enjoyed the hell out of it. I just love how much space Hogg gives to the actors to create the most naturalistic interactions.

  • The Lord Worked Wonders in Me

    The Lord Worked Wonders in Me

    ★★½

    it was ok

  • Beware of Children

    Beware of Children

    ★★½

    Interesting yet very very very very very very lonngggg

  • Exile

    Exile

    ½

    Το οξύμωρο είναι ότι ήταν και ο Ανδρεαδακης στην προβολή, ο οποίος κατά την εισαγωγή είπε στο περίπου ότι "το Φεστιβάλ οφείλει να προωθεί τις καλές ταινίες και κυρίως τις καλές Ελληνικές ταινίες". Έπειτα πάτησαν το play και μπήκε αυτό. Δεν ντραπηκαν.

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★★★★½

    Bros before hoez

  • Not to Be Unpleasant But We Need To Have a Serious Talk

    Not to Be Unpleasant But We Need To Have a Serious Talk

    ★★★½

    Cool

  • Little Joe

    Little Joe

    ★½

    It's like an episode of black mirror after it went to Netflix. You know, when it stopped being good.

  • Zizotek

    Zizotek

    ★★½

    ~*~ Symbolism ~*~