Georgia has written 10 reviews for films rated ½ .

  • Fantasy Island

    Fantasy Island

    ½

    what did I just watch

  • The Turning

    The Turning

    ½

    Endless. Literally endless.

  • Exile

    Exile

    ½

    Το οξύμωρο είναι ότι ήταν και ο Ανδρεαδακης στην προβολή, ο οποίος κατά την εισαγωγή είπε στο περίπου ότι "το Φεστιβάλ οφείλει να προωθεί τις καλές ταινίες και κυρίως τις καλές Ελληνικές ταινίες". Έπειτα πάτησαν το play και μπήκε αυτό. Δεν ντραπηκαν.

  • Hellboy

    Hellboy

    ½

    Wiseau would've done it better

  • The Possession of Hannah Grace

    The Possession of Hannah Grace

    ½

    One star for every good jumpscare

  • Hell Fest

    Hell Fest

    ½

    Why is it such a challenge to make a decent horror film nowadays

  • Lords of Chaos

    Lords of Chaos

    ½

    I watched this last week and I am still frustrated about the fact that I lost 2 hours of my life on this. How can someone mess something up so badly, is beyond me. Akerlund managed to make the cringiest, most humiliating depiction of metal music I have ever seen on film and he was a member of one of the most ~legendary~ bands ever back in the 80s. And if that wasn't enough, it become obvious very quickly in…

  • Replicas

    Replicas

    ½

    Poor Ed, he just went to take care of the fish

  • The Predator

    The Predator

    ½

    Not even Keegan was able to save this

  • Dark Crimes

    Dark Crimes

    ½

    I remember being at a screening of Love Me Not last November at Thessaloniki IFF and the presenter called Avranas "the future of greek cinema". By the end, I could only think that if the future looks like this, we should kill it before it lays eggs, but unfortunately Dark Crimes is one of those eggs.