Georgia has written 18 reviews for films rated ★½ .

  • Velvet Buzzsaw

    Velvet Buzzsaw

    ★½

    A movie about pretentious art douchebags where art comes alive and messes with them? Groundbreaking

  • The Kindness of Strangers

    The Kindness of Strangers

    ★½

    Awful execution

  • Bombshell

    Bombshell

    ★½

    Wow, sexism took a major hit with this one eh

  • Little Joe

    Little Joe

    ★½

    It's like an episode of black mirror after it went to Netflix. You know, when it stopped being good.

  • Alita: Battle Angel

    Alita: Battle Angel

    ★½

    Yeah, CGI can do wonderful things, but this was shit and this movie did not deserve such cast.

  • Burnt

    Burnt

    ★½

    There will never be another Gordon Ramsay you losers.

  • The Girl in the Spider's Web

    The Girl in the Spider's Web

    ★½

    The "gimme head till I'm dead" shirt is honestly the best thing that happened in this film

  • Submission

    Submission

    ★½

    Oh naw Tucc

  • Our House

    Our House

    ★½

    oh naw

  • Mortal Engines

    Mortal Engines

    ★½

    Mad Max on really bad acid

  • Life Itself

    Life Itself

    ★½

    The things we do for actors we like

  • Adrift

    Adrift

    ★½

    The trailer was much better tbh