Georgia has written 10 reviews for films rated ★★★★½ .

  • Normal People

    Normal People

    ★★★★½

    Do you think it was a good idea to watch this in quarantine, right after reading "a little life"?

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★★★★½

    Bros before hoez

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame

    ★★★★½

    I probably teared up/cried around 6 times during this and there was one time my heart started racing so bad, I grabbed my friend's hand and made her feel it.

  • Widows

    Widows

    ★★★★½

    The academy couldn't handle this.

  • Bohemian Rhapsody

    Bohemian Rhapsody

    ★★★★½

    I said, once, that I like Queen but they weren't the band that "speaks" to me the most out of all the legends of the previous decades. During this movie I fully sang along to every song played and cried even in moments that weren't emotional. So, I guess Bohemian Rhapsody gloriously proved me wrong and I will forever be Queen's bitch. Also, Rami bby

  • Suspiria

    Suspiria

    ★★★★½

    W O W

  • Blind Spot

    Blind Spot

    ★★★★½

    98'in real time or as I call it: not being able to breath for half of it
    also, it got half the theatre crying at 13.15 in the afternoon, including myself

  • BlacKkKlansman

    BlacKkKlansman

    ★★★★½

    you racist pecker wood redneck inch worm needle dick motherfucker

  • Eighth Grade

    Eighth Grade

    ★★★★½

    If only this movie existed when I was finishing middle school. It's official: Bo Burnham can do no wrong ever.
    Guccii👌

  • Avengers: Infinity War

    Avengers: Infinity War

    ★★★★½

    That movie owns my ass from now on