Georgia has written 27 reviews for films rated ★★★★ .

  • The Invisible Man

    The Invisible Man

    ★★★★

    So, Elizabeth Moss is a genre now?

  • The Gentlemen

    The Gentlemen

    ★★★★

    Matthew McConaughey and Charlie Hunnam keeping a straight face during that "jumping phuc boy" line, is the best cinema I've seen in a while.

  • Uncut Gems

    Uncut Gems

    ★★★★

    I wanna thank Pete Davidson's constant and uncalled for promotion of this movie that brought me here. Thanks, my man.

  • Jojo Rabbit

    Jojo Rabbit

    ★★★★

    Taika, you did it! You crazy son of a bitch, you did it!

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★★

    WOW THOSE WERE SOME GOOD SWEATERS

  • Let There Be Light

    Let There Be Light

    ★★★★

    A lovely way to end Thessaloniki IFF #60

  • Unrelated

    Unrelated

    ★★★★

    I remember seeing this when I first started having a crush on Tom Hiddleston, at the age of 16 and thought that this was boring af. Here I am 8 years later, obsessed with films and having just watched it at Thessaloniki IFF and enjoyed the hell out of it. I just love how much space Hogg gives to the actors to create the most naturalistic interactions.

  • Echo

    Echo

    ★★★★

    Hell yeah

  • Corpus Christi

    Corpus Christi

    ★★★★

    I thought that only Andrew Scott was the hot priest

  • Joker

    Joker

    ★★★★

    Yeah ok, Heath Ledger will always be the best joker and all, but if I could just get a handful of Oscars to dumb on Joaquin Phoenix's head, that'd be great.

  • Booksmart

    Booksmart

    ★★★★

    Was that Cardi B?

  • Us

    Us

    ★★★★

    Jordan Peele did THAT