• Cold Tropics

    Cold Tropics

    ★★★★

    Genial com lia de itamaraca de brinde

  • The Photograph

    The Photograph

    ★★½

    Meh i wish i could give it 2.75 stars cause i feel bad giving it a 2.5 and a 3 is surely not accurate, but I mean this is a cutesie romcom i guess and with issa rae trying to be serious which is also cute so yea

  • Valparaiso

    Valparaiso

    ★★★★

    It’s a rare thing to be an outsider with a sensitive and appreciative regard, of course the text is by chris marker, i love the rhythm of the words along with the images mmmhmm funny how nowadays this would make no sense, who cares about these dudes impressions on valparaiso without even hearing from them? But i mean this wasnt the point of this film when it was made, so yea still love it, also chris marker im your bitch…

  • Farewell Amor

    Farewell Amor

    ★★★½

    So beautifully constructed

  • Assassins

    Assassins

    ★★★

    Really impressive access, a tad too long, great job with the suspense

  • System K

    System K

    ★★★★

    Unbelievably good. Watching this in salvador and thinking about the similarities of the colonial oppression that other countries in the global south have endured and the art that breathes through the cracks of a fucked up system. The power of performance art and the encounter with the bizarre is so beautifully portrayed in this film, I am amazed and heartbroken and inspired.

  • She Who Lives Upstairs

    She Who Lives Upstairs

    ★★½

    Fotografia linda, roteiro tava mto divertido até a cena do banheiro que cria essa duvida sobre Luzia q achei um disserviço para o arco da personagem. As atrizes tavam maravilhosas demais assim como a montagem e tratamento de cor.

  • À Beira do Planeta Mainha Soprou a Gente

    À Beira do Planeta Mainha Soprou a Gente

    ★★★

    Liguei para agradecer minha mãe depois desse carinho

  • Ainda Te Amo Demais

    Ainda Te Amo Demais

    ★★★★½

    Que maravilhoso saber mais dessa cultura, dos encontros de referência magníficos que acontecem no brasil graças ao nosso povo negro que cruzou oceanos e sobreviveu e dançou e ramificou. O roteiro é genial, o conflito do Nelias e as cenas dele segurando seu rasta são mto representativas do brasil de hj - de uma sutileza verdadeiramente estrondosa. Um dos curtas mais legais q vi nos ultimos tempos!

  • 5 Fitas

    5 Fitas

    ★★★½

    As dobras do sincretismo abertas com cor e doçura

  • All the Vermeers in New York

    All the Vermeers in New York

    ★★½

    This made me miss ny. The photography is lovely but the characters are too fragmented to be coherent and none of them convince you of their urges. Not too bad, not remarkable, if you want 90s ny theres better stuff out there.

  • Apiyemiyekî?

    Apiyemiyekî?

    ★★★

    Um tanto quanto abstrato, também triste e bonito (oq causa um grande desconforto pq achar o belo numa história de genocídio é de uma violencia imensa) e muito eficaz no dispositivo da alfabetização e desenho das crianças como um fio condutor da narrativa visual e da paisagem sonora.