Sort by

georgie has logged 134 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Desk Set

Desk Set

1957
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mrs. Harris Goes to Paris

Mrs. Harris Goes to Paris

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Midnight

Midnight

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Edit this entry  
03
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Love Is News

Love Is News

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Catherine Called Birdy

Catherine Called Birdy

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Real Women Have Curves

Real Women Have Curves

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
TÁR

TÁR

2022
×
Read the review Edit this entry  
24
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★
Edit this entry  
12
The Boy

The Boy

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dracula

Dracula

1931
×
★★½
Edit this entry  
02
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Malignant

Malignant

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Emma

Emma

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★★
Edit this entry  
28
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry