RSS feed for georgie
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Someone Great

Someone Great

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Moustache

The Moustache

2005
×
★★★★
Edit this entry  
15
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★
Edit this entry  
05
Us

Us

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Zenon: Girl of the 21st Century

Zenon: Girl of the 21st Century

1999
×
★★★★
Edit this entry  
23
Dead Again

Dead Again

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Climax

Climax

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★½
Edit this entry  
29
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
½
Edit this entry  
25
Fyre Fraud

Fyre Fraud

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Fyre

Fyre

2019
×
Edit this entry  
19
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★
Edit this entry  
02
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★
Edit this entry  
01
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bitter Moon

Bitter Moon

1992
×
★★½
Edit this entry  
26
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Edit this entry  
23
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Edit this entry  
23
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Children Act

The Children Act

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★
Edit this entry  
12
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★
Edit this entry