RSS feed for georgie
  • Someone Great

    Someone Great

    ★★½

    it’s not the greatest movie ever made but netflix really went ALL out for the lighting & music budgets didn’t they? never thought I’d see a movie with lorde, mitski, vampire weekend, phoebe bridgers, AND lizzo played in it. also this is essentially the same plot as the broad city pilot minus the dramatic romantic flashbacks right? more of the 20 somethings exploring friendship & less of the weird teen romances, netflix!!

  • Dead Again

    Dead Again

    ★★★★★

    required post-Us scissors cinema (scinema?) viewing

  • Us

    Us

    ★★★★

    between this & the favourite, 2019 in film is really just “what’s the deal with all those bunnies?”

  • Captain Marvel

    Captain Marvel

    ★★★½

    i’m really glad this zenon: girl of 21st century reboot got the budget the original deserved

  • West Side Story

    West Side Story

    ★★★★★

    a... whole buggin’ masterpiece. i think lilac, dark blue, & red are the only colors that ever existed? yes natalie wood is white & i would fight a jet on sight, but... dance is life.

  • Climax

    Climax

    this film is so... recist i want to vomit. i’ve never shut my eyes in a theater and hoped for a film to end for that long before. dance is... not life as suspiria made me believe???

  • Bride & Prejudice

    Bride & Prejudice

    ★★

    did they make this movie next to the WB lot because that's the only reasonable explanation for RORY GILMORE showing up as georgiana darcy

  • Miss Congeniality

    Miss Congeniality

    ★★★½

    this movie really... acts like all the work the nanny did gaining rights for quirky brunette women whose main fault is snorting when they laugh never actually happened?

  • While You Were Sleeping

    While You Were Sleeping

    ★★★★½

    this is... the true sabrina remake of 1995

  • Hereditary

    Hereditary

    ★★★

    i feel sick! and scared of my ceiling corners! did i mention sick!

  • Sense and Sensibility

    Sense and Sensibility

    ★★★★★

    this is a chicken soup movie. nothing makes me feel more whole than alan rickman saying “the air is full of spices.” kate winslet literally gave water signs their rights as miss marianne “emotional mess” dashwood.  i always forget hugh laurie is in this until he appears & i think we deserve more than two movies with imelda staunton playing his wife (the other one is peter’s friends!) emma thompson could cry on screen for two hours straight in her empire waist dress & weird bonnet and i would still consider this a perfect film.

  • Blue Velvet

    Blue Velvet

    ★★★★★

    kyle maclachlan was,,, the original soft boy?