• The Pianist

    The Pianist

    ★★★★½

    Incredibly, Incredibly powerful…

    However…

    I did not know that this was a Roman Polanski film. I downloaded it on the off-chance I’d get to watch it, and I did. Then, I went on to truly educate myself on Polanski and… man, it’s bad. I can’t support him, and I don’t want to watch any of his other films. That being said…

    The Pianist is absolutely terrific. It’s up there with Schindler’s List for some of the hardest to watch films about the…

  • The Killer

    The Killer

    ★★★

    It’s great at what it sets out to do, but it’s too distant for my own enjoyment. It was kind of hard to root for anything outside of Fincher’s precise filmmaking. Fassbender does a solid job. Ending left me underwhelmed. 

    62/100

  • Killers of the Flower Moon

    Killers of the Flower Moon

    ★★★★

    This one cut deep. Not my favorite Scorsese / DiCaprio duo, but I’m extremely glad this story was told. 

    Reminded me quite a bit of Silence due to how grueling and painful it was to watch. The editing was so tight and made the hours disappear. I don’t think I’ll revisit, but damn I’m glad I watched it—especially in Dolby. 

    80/100

  • The Fabelmans

    The Fabelmans

    ★★★½

    It didn’t quite work for me the way I’d hoped. Seem like there were many tones going on at the same time… maybe even entirely different movies stitched together. 

    It made me laugh and feel warm, though. Adored the passion on screen, Williams’ score, and the clever transitions. 

    I wish it would’ve clicked with me more. 

    66/100

  • The Departed

    The Departed

    ★★★★½

    Forgot how good this was.

    A completely different experience once you know how it ends. Think it moves a bit too quickly at the beginning (and perhaps over uses Gimme Shelter) and can be hard for people to grasp what's going on within the first act. Outside of that, it's a terrific film that manages to keep you on the edge of your seat the whole time. Act 3 is masterful.

    93/100

  • A Haunting in Venice

    A Haunting in Venice

    ★★★

    This one really surprised me. Having been severely disappointed by both Murder on the Orient Express and Death on the Nile, I think they really stepped it up here. The characters are still not terribly memorable, but everything between the seance up to the reveal was extremely well executed. The contrasting claustrophobic and wide-eyed cinematography, lighting, and sound design really all came together. Movie lost me a couple of times. Biggest gripe came in that the ending simply did not…

  • The Creator

    The Creator

    ★★★

    Didn't quite work for me the way that I wish it had.

    Loved the premise and the world crafted by this film, but felt severely let down by the script and characters. It felt so cold, and I felt so detached. Act 2 was a bit of a mess. I would be down for a 3-3.5 hour version of this movie that lets the characters / story simmer. Some of the suspension of disbelief that the movie asks of you really take you out of the experience.

    On a technical level, I loved it. Hans Zimmer don't miss. It was a beautiful visual spectacle.

    60/100

  • The Raid

    The Raid

    ★★★★

    Astounding. The action sequences were simply stunning. 

    Also, really loved Captain America and Bucky v Iron Man. 

    85/100

  • Talk to Me

    Talk to Me

    ★★★

    Moments of brilliance masked by some ridiculous moments. Really enjoyed the premise, though. Thought Sophie Wilde did a terrific job. A couple of the plot points and choices by the characters seemed really strange. 

    60/100

  • Blue Beetle

    Blue Beetle

    ★★

    15 minutes too long and 15 years too late. 

    Some of it was funny, some of the cast had some stand-outs, and I rather enjoyed some of the family moments. 

    Forgettable, overall. 

    36/100

  • Fast X

    Fast X

    Aside from Jason Momoa, I’m shocked how awful this was. It’s crazy that these films are supposed to be all about family, but somehow this one lacked heart? Vin Diesel never reacted to a single one of the atrocities happening around him. 

    Incredibly the action was dull? Maybe it’s because there were essentially 4-5 plot lines going on throughout the entire movie and hard to be invested in any of it. Script was a mess. 

    Considering Tokyo Drift’s growth in popularity over the last few years, this is easily the worst one in the franchise. 

    Didn’t have any expectations, but was still let down. 

    19/100

  • Oppenheimer

    Oppenheimer

    ★★★★★

    Original Review

    Did I drive 6 hours (there and back) to watch Oppenheimer the way it was meant to be seen in true IMAX 70 mm? Yes.

    Would I do it again? Absolutely.

    It's really not an exaggeration that this made the first viewing of the film feel like an old VHS, and this was like watching it in 4K OLED. Not just that, but the sound mixing was miles better.

    The only thing that really doesn't work for me in this film is the fades to black.

    97/100