Sort by

lovesick has logged 136 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cold Mountain

Cold Mountain

2003
×
★★★½
Edit this entry  
11
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
05
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★
Edit this entry  
02
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★½
Edit this entry  
21
Tortilla Soup

Tortilla Soup

2001
×
★★½
Edit this entry  
21
The Key to Reserva

The Key to Reserva

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Making Taxi Driver

Making Taxi Driver

1999
×
Edit this entry  
15
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
Edit this entry  
11
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Edit this entry  
07
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Warp Speed Chic

Warp Speed Chic

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★½
Edit this entry  
17
Forgotten Silver

Forgotten Silver

1995
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Crucible

The Crucible

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★★
Edit this entry