• Nosferatu

    ★★★★★

  • The Blot

    ★★★★

  • The Birth of a Nation

    ½

  • Mabel's Strange Predicament

    ★★★

  • How Men Propose

    ★★★★

  • A Corner in Wheat

    ★★★★★

  • The Great Train Robbery

    ★★★★

  • Life of an American Fireman

    ★★★★★

  • A Trip to the Moon

    ★★★★★

  • The Big Swallow

    ★★★★

  • Snowball Fight

    ★★★★★

  • Baby's First Steps

    ★★★★

  • Arrivée d'un train à Perrache

    ★★★★

  • Childish Quarrel

    ★★★★

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

    ★★★★★

  • Baignade en mer

    ★★★★

  • The Sprinkler Sprinkled

    ★★★★

  • Workers Leaving the Lumière Factory

    ★★★★★