Gh0stman has written 1,081 reviews for films during 2016.

  • Captain America: Civil War

    Captain America: Civil War

    ★★★

    these marvel disney movies just get more and more lukewarm, i liked it though

  • The Witches of Eastwick

    The Witches of Eastwick

    ★★★★★

    A searing and very funny satire of the evils of man that oppress women. A murderer's row of great actors and stellar camerawork by the great Vilmos Zsigmond aide the legendary George Miller in his incisive dissection of the battle of the sexes. This is a comedic masterpiece waiting to be reevaluated. I loved every moment.

  • Rogue One: A Star Wars Story

    Rogue One: A Star Wars Story

    A big fat atonal mess with poorly developed characters and muddled thematics. I appreciate Gareth Edwards and company for trying to aestheticize the lame world of star wars differently but aesthetically this film is very boring and pretentious and empty. It is a televisual film. Felicity Jones is miscast and her character's story is skipped out on. Also, she was never convincing as a criminal nor a rebel nor a daddy's girl nor a militant. I love Diego Luna but…

  • Bullet to the Head

    Bullet to the Head

    ★★★★

    a very enjoyable action flick made by a master of the genre, I say its pretty underrated

  • Anomalisa

    Anomalisa

    ★★★★★

    a brilliant satire of other love stories

  • Johnny Mnemonic

    Johnny Mnemonic

    ★★★

    A weird and ambitious film that doesn't cohere at all due to cuts made by its distributor. Still, the film is made by fine artists like Robert Longo and William Gibson and more people should recognize how original and inventive many of its ideas are even if it is a mutilated and butchered film. For example, i have never seen a film with a hacker dolphin. Only a mad genius could think of that. Also, its influence on the Matrix is incalculable and for Keanu this would be a dry run for that film.

  • Major Dundee

    Major Dundee

    ★★★★

    Frustratingly close to a masterpiece. Whole sections feel missing and the ending feels like a footnote. I blame studio meddling. Peckinpah and the crew deserved better but the film here is still excellent and daring.

  • Scorpio Rising

    Scorpio Rising

    ★★★★★

    Beyond influential

  • Deepwater Horizon

    Deepwater Horizon

    ★★★★

    A respectable and accomplished film that honors those who died in the BP oil spill. I think this is a step forward for Peter Berg and Mark Wahlberg is nicely taking on Tom Hanks-like roles. I do think they could have gone more in-depth about what happened after the spill, it feels too short and the film overdoes its bombast.

  • Why Him?

    Why Him?

    ★★★★

    Pretty funny, crude, unpretentious, well-acted, timely, class-conscious (it at least tried, which is better than 90% of shit today), competently shot and edited, and it hits all its marks screenplay wise. Out of the sub-genre of holiday family comedies, this honestly beats most of them. And if you complain about the vulgarity in this film, then stop watching films because you are too immature to enjoy such treasures.

  • Wanderlust

    Wanderlust

    ★★★

    a nice rental

  • Serpico

    Serpico

    ★★★★★

    Lumet is a master and Pacino is a legend, a classic film from the best period of american filmmaking.