Gh0stman has written 548 reviews for films during 2017.

  • Wagon Master

    Wagon Master

    ★★★★★

    John Ford's greatest achievement in the Western genre? He thought so.

  • Nightcap

    Nightcap

    ★★★★★

    Holds up very nicely on a second viewing.

  • The Shape of Water

    The Shape of Water

    ★★★

    A really nice movie about a lady who bangs a fish. All kidding aside, this wasn't a bad film. That being said, I honestly thought the side characters were more interesting than the lead couple. Richard Jenkins is funny and likable as the gay best friend and Michael Stuhlbarg is agreeable as the spy scientist. Octavia Spencer is amiable as Hawkins' co-worker friend and Michael Shannon makes a great villain as the racist and hateful FBI agent. You know this…

  • Song to Song

    Song to Song

    ★★★★★

    Terrence Malick's poetic take on the Red Shoes-like artist narrative may not be for all, but for those willing to secede from conventional and stock storytelling, one may be greatly delighted by the risks Malick takes here. Song to Song is another masterpiece by one of America's greatest filmmakers.

  • A Christmas Story

    A Christmas Story

    ★★★★★

    Always a favorite. Also, it's impossible to avoid because it's on all the damn time.

  • The Lost City of Z

    The Lost City of Z

    ★★★★★

    Upon another viewing, I think it's a flawed masterwork. Although he makes it work, hopefully Gray finds material better suited to his interests.

  • Buffalo '66

    Buffalo '66

    ★★★★★

    Buffalo '66, Vincent Gallo's first film, is one of the best film debuts ever. Fresh out of jail after being forced to be a fall guy for a crime he didn't by his bookie for not paying 10 grand from betting on the Buffalo Bill in the Super Bowl, Billy Brown (played by the one and only Vincent Gallo himself) kidnaps poor Layla (a humane and generous Christina Ricci) and takes her home to meet his parents as his wife.…

  • Land and Freedom

    Land and Freedom

    ★★★★★

    An emotionally devastating and unforgettable film about the noble struggle of the Spanish people trying to forge a new and just society away from the fascist tyranny of Franco and his dictatorship. Ken Loach, one of the world's best filmmakers, makes one of his masterpieces here. A brilliant and true film that doesn't shy away from the harsh difficulties of its story, the realities of revolution and the divisive nature of politics in warfare. A goddamn masterpiece that will stand until the end of time.

  • Doctor Zhivago

    Doctor Zhivago

    ★★★★★

    Doctor Zhivago is one of the great film epics; its influence is incalculable and its storytelling masterful. It may not be historically accurate but its depiction of the Bolshevik Revolution is emotionally true and heartbreaking. It is an indictment against authorities of all kinds and its political views gets me thinking David Lean's true sympathy was with anarchy (Klaus Kinski's bit was quite telling). Doctor Zhivago is David Lean's masterpiece and one of the grandest movie productions ever made. A work of art.

  • Loulou

    Loulou

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Watching Loulou again, I was struck by its detailed and nuanced depiction of class conflict. Nelly is torn between her bourgeoisie life with her husband and loving Loulou. It's clear she is in love with Loulou but it is also clear that she will never lead a life with him. In the dinner sequence with Loulou's family, an incredible sequence of filmmaking and acting, Nelly's distance and silence makes it clear she will never get along with 'his kind of…

  • Star Wars: The Last Jedi

    Star Wars: The Last Jedi

    ★★

    A step up from the unwatchable mess that was Force Awakens and the muddled tripe of Rogue One but The Last Jedi is not a very satisfying or commendable film. To be honest, I am not a Star Wars fan, so my opinion may be taken with more than a grain of salt regarding the series. To me, Last Jedi offers more of the same, it is a recycling of the old tropes and cliches of the previous films but…

  • Jarhead

    Jarhead

    Jarhead is a so-called anti-war film that is seriously confused about its own values. In all honesty, the film comes off less like anti-war and more so like 'didn't it suck that we didn't get to kill people!' Say what you will about American Sniper, at least that film was able to make its confusions into something dramatically compelling and its ambiguities fascinating. I might be biased because I'm not too big on Sam Mendes but this was a misguided and unfocused film that was inert in its storytelling and irresponsible in its values.