• Night Music

    Night Music

    ★★★★★

    brakhage is like pollack

  • Willow

    Willow

    ★★★

    a guilty pleasure

  • Men in Black

    Men in Black

    ★★★★★

    A childhood favorite that's still awesome and relevant

  • Kiss Kiss Bang Bang

    Kiss Kiss Bang Bang

    ★★★★★

    shane black is a screenwriting genius and he can direct too!

  • Punch-Drunk Love

    Punch-Drunk Love

    ★★★★★

    A moving and romantic masterwork with adam handler's best performance. I think we all know this.

  • 21 Jump Street

    21 Jump Street

    ★★★★★

    korean jesus warrants 5 stars

  • The Hunger Games

    The Hunger Games

    ★★★

    diet battle royale

  • Breaking News

    Breaking News

    ★★★★★

    Economical, taut, and smoothly paced; this is another Johnnie To action masterpiece. The opening scene is astonishing.

  • Arrival

    Arrival

    ★★★★★

    A masterpiece and a moving and beautiful cinematic experience. Denis Villeneuve's best work to date. One of the very best of the year.

  • House

    House

    ★★★★★

    Shocking, hilarious, and endlessly surprising, House is one of the most magical films ever made. A true dream of a film.

  • Heaven's Gate

    Heaven's Gate

    ★★★★★

    In my opinion the greatest film ever made about class and America.

  • Deep Blue Sea

    Deep Blue Sea

    ★★★★

    ll cool j is cast as a cool chef in this movie. this is an automatic 3 stars and samuel l jackson's death in the film is one of the best death scenes ever so this is an extra star. A lesson for filmmakers around the planet: cast ll cool j as a cool chef and have samuel l jackson die in an absurd way and you get a 4 star movie ;)