• 6 Underground

    6 Underground

    ★★★★★

    I love the color lime green, so I loved this film. Masterpiece.

  • Batman Forever

    Batman Forever

    ★★★★★

    RIP Joel Schumacher

  • A Perfect Getaway

    A Perfect Getaway

    ★★★★

    An ingeniously constructed thriller with complex performances and great scenery. At times, it almost approaches Hitchcock levels of deceit, intrigue, and manipulation. Although the narrative could have been more thematically ambitious, it's a little too self-contained for its own good, what Twohy & Co. achieve here is a lot of fun and is honestly surprising in its twists and turns. Zahn, Sanchez, Olyphant, and especially Jovovich, give astonishingly assured and layered performances where they flex all of their acting muscles and even build up new ones. After watching this and his Riddick movies lately, I think David Twohy to be an underutilized talent.

  • Police Story

    Police Story

    ★★★★★

    Jackie Chan is indisputably one of the greatest movie stars of all time. Featuring some of the most vivacious and eye-opening stunt work in movie history, likely only topped by Jackie himself, Police Story is two hours of proof that Jackie is in a league of his own and is probably one of the most entertaining movies ever made. Jackie Chan had what Charlie Chaplin had. A true capital G Genius of the silver screen. It's a shame that Hollywood…

  • The Trial of the Chicago 7

    The Trial of the Chicago 7

    Revisionist history. Plain and simple. That's what Aaron Sorkin has to offer in this complete distortion of the very real and very leftist Chicago Eight's defiance against the American government. Re-imagining the titular heroes as progressive centrists who are defending the American government from itself, Sorkin's depiction rides roughshod over the facts and the truth; where the Chicago Eight were protesting at the '68 DNC against the American government, and the Democratic Party, because they correctly surmised that the entire…

  • Halloween

    Halloween

    ★★★★★

    It's a tradition.

  • Octopussy

    Octopussy

    ★★★★

    A lot of people hate the Roger Moore movies because they're always over-the-top, ridiculous, and bizarre but I have no problem with any one of those things in a Bond movie. If anything, the Bond franchise is perfectly suitable for these qualities due to the inherent absurdity of the character; who's impossibly invincible, masculine, and unstoppable; mostly due to having the backing of entire nation behind his actions and the infinite financial and popular demand of the franchise's continuation. This…

  • King of New York

    King of New York

    ★★★★★

    One of the most re-watchable movies ever in my opinion.

  • Bloodsport

    Bloodsport

    ★★

    Pretty bad but Van Damme & company gift the movie with a nutty tongue-in-cheek quality that makes it watchable. The fight scenes are dull and amateurish in their staging and the production value is often wasted. Still, I can see why this was Van Damme's breakout movie. He has the obvious makings of a movie star here. One can see the potential.

  • For Your Eyes Only

    For Your Eyes Only

    ★★★★★

    "It filled me with wonder because of its cinematographic writing ... if I could have seen it twice in a row and again the next day, I would have done."

    -Robert Bresson

  • AVP: Alien vs. Predator

    AVP: Alien vs. Predator

    ★★★★

    I'd rank it third out of the Alien franchise, second out of the Predator franchise. Good jolly fun.

  • The Chronicles of Riddick

    The Chronicles of Riddick

    ★★★★★

    Vin Diesel's Conan