• Slap Shot

    Slap Shot

    ★★★★★

    Probably the best hockey related movie. A lot of great performances and a lot of interesting introspection towards the absurdity of sports. The rise of Newman's ridiculous hijinks and degenerate hype to raise funds and coverage for the team's renewal has a fascinating parallel to Trump's bizarre rise to power. Both rode the hype train to the proverbial gravy train, regardless of any ethical transgression or moral debasement. Exploitation sells in the media and the more it sells, the more coverage it gets. Sports isn't any different of a racket. Or more so, any racket isn't any different than sports.

  • El Dorado

    El Dorado

    ★★★★

    El Dorado is a mostly solid western that features a good cast in good form and a sturdy plot, courtesy of the original version, Rio Bravo; also by Hawks. While I prefer Rio Bravo and despite a somewhat 'been there, done that' vibe to the proceedings, the film is engaging, funny, and charismatic. It's also very well shot and cut with a nice classic Hollywood quality. It's a fairly reliable entertainment and it's a mostly likable movie despite some retrograde…

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

    Harry Potter and the Philosopher's Stone

    ★★★★★

    Overly Neoliberal but I'm giving it five for the nostalgia.

  • Mulan

    Mulan

    ★★

    Underwhelming and uninspired, Mulan (2020) is a real disappointment. The cast is game, the photography is pretty, the sets are big, but the film isn't able to competently tell a story. Running two hours long, somehow the film has less character development and character building moments than its ninety minute, animated musical counterpart. Right when it seems to get going, it starts to end. There's something about the generation of filmmakers who are forty to fifty-five in America that seem…

  • Lost Highway

    Lost Highway

    ★★★★★

    One of Lynch's best films. Kind of underrated to be honest.

  • Bloodshot

    Bloodshot

    ★★★

    Bloodshot is a reasonable action flick that's lukewarmly directed but also boasts the enigmatic, slyly charismatic Vin Diesel in the kind of role he effortlessly brings his trademark hyper-masculine magnetism to. The film's narrative playfully toys with the usual revenge film set-up, revealing it all to be a false flag trap to get the hero to continually to do the bidding of war profiteers and the military industrial complex (no spoilers there if you saw any one of the trailers).…

  • The Eiger Sanction

    The Eiger Sanction

    ★★★★★

    Featuring some of the most eye-opening mountain climbing sequences I've ever seen in a movie, The Eiger Sanction is a ferociously enjoyable spy picture. With Eastwood as the star and in the directorial helm, the film acts as his take on a James Bond movie and in a weird way, the sports movie; since his spy assassin must participate in a rock climbing event in order to take out the target. As par course with Eastwood, the film is expectedly…

  • The League of Extraordinary Gentlemen

    The League of Extraordinary Gentlemen

    ★★

    A total trainwreck but also an intriguing one. The beginning isn't bad, you can see the movie it could've been but it does indeed get worse and worse. It's a shame this is Sean Connery's last movie before his retirement, he had so many more great roles in him. Maybe he could've been a Transformer or in the MCU. I'm joking but in all honesty, he'd fit right in.

  • Contagion

    Contagion

    ★★★★★

    Great movie but I think Soderbergh was far too optimistic in his foresight regarding the potentialities of a mass pandemic. This hits different in the middle of the COVID crisis, it's somewhat naive, but I still I think it's an excellent picture. Jude Law's character is very prescient. Grifters are everywhere now and they're getting people killed. Soderbergh was on point with that part even if he was way too confident about the American government's capabilities and inclinations to save us civilians from a totally avoidable disaster. I think people were overly undoubtful in the Obama era.

  • The Founding of a Republic

    The Founding of a Republic

    ★★★★

    A fascinating Chinese propaganda film. Not as interesting as its later prequel, Beginning of the Great Revival, but it has an intriguing depiction of the history regardless despite a similar Cliffnotes quality to the narrative. Like its counterpart, it juggles history and politics with hagiography and a parade of what seems to be every popular actor alive in China. Even Jackie Chan and Jet Li show up for awhile. I'd see it for the actors alone but the history is equally of interest.

  • 6 Underground

    6 Underground

    ★★★★★

    Watched it again because, well, it kicks fucking ass. It's the action movie that keeps on giving. It never stops kicking ass. Bay truly reigns supreme among action filmmakers today. If the rumors are true, I can't wait for his MCU Deadpool movie.

  • Beginning of the Great Revival

    Beginning of the Great Revival

    ★★★★

    An informative propaganda film that is largely sound in its logic and reasoning if also struck for time due to the massive amount of history and politics it covers. It's somewhat rushed in its pacing and I sometimes lacked context for certain things but I was captivated nonetheless. There's an oddly timeliness in its strange parallels to the contemporary American political situation at the moment which is striking. The parade of movie stars was also very enjoyable, making this a…