Gh0stman has written 42 reviews for films rated ½ .

  • The Haunting of Hill House

    The Haunting of Hill House

    ½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    The Haunting of Hill House is one of the most irritating pieces of filmed fiction I've ever encountered in my life and is certainly among the most overrated. Where do I even begin?

    The characters are perhaps some of the most vapid, stupid, and annoying ever to be written in the genre of horror. They are definitely the most arrogant and they never cease to be petty, self-centered and whiny little shits who only care about themselves. They can never…

  • Surf Nazis Must Die

    Surf Nazis Must Die

    ½

    Dumb, laugh-less, scare-less, brainless, visionless, kind of racist, and fucking terrible all around. You can skip this one. A real waste of time.

  • Batman v Superman: Dawn of Justice

    Batman v Superman: Dawn of Justice

    ½

    One of the worst films in recent years. Not only is it poorly, horribly thought out and actualized but the message/moral of the film is an incredibly twisted and evil one. It promotes an Ayn Randian, Nietzsche-esque form of super-heroism that values power, dominance, and might above all else; most explicit in its portrayal of Bruce Wayne as a xenophobic but benevolent oligarch and Batman as a violent, murderous disciplinarian. It is puzzling to think that some believe Zack Snyder…

  • 300

    300

    ½

    An unbelievably racist and homophobic film. Zack Snyder and Frank Miller deserve the worst. A hateful and evil picture.

  • The Birth of a Nation

    The Birth of a Nation

    ½

    one word: despicable

  • Batman v Superman: Dawn of Justice

    Batman v Superman: Dawn of Justice

    ½

    the half star is for larry fong, who did a splendid job of polishing a turd

  • Miami Connection

    Miami Connection

    ½

    unbearable save for a few unintentional laughs from time to time

  • H.G. Wells' War of the Worlds

    H.G. Wells' War of the Worlds

    ½

    holy fuck this was bad

  • H.G. Wells' War of the Worlds

    H.G. Wells' War of the Worlds

    ½

    a shite b-movie knock-off of the Tom Cruise & Spielberg version, an incompetent film in every way

  • The Happening

    The Happening

    ½

    A complete idiotic and stilted movie. Every interaction in this film is cringeworthy. One of the most ill-conceived films ever to be made in Hollywood.

  • Son of the Mask

    Son of the Mask

    ½

    a truly unbearable POS

  • Date Movie

    Date Movie

    ½

    an atrocious attempt at comedy