Gh0stman has written 198 reviews for films rated ★★★ .

  • Iron Man 2

    Iron Man 2

    ★★★

    Better than I remember but indeed one of the weaker MCU entries. The beginning and end are pretty good but the film hits an iceberg when it focuses on SHIELD and Tony's heart shrapnel. Science is cool but to watch a man discover a new fictional mineral for fifteen minutes isn't all that entertaining and it puts an unnecessary pause on the movie. I also thought Mickey Rourke's villain could've been more involved in the narrative. He was pretty awesome but wasn't given that much to do. Still, this was a lot better than the first Thor.

  • Bloodshot

    Bloodshot

    ★★★

    Bloodshot is a reasonable action flick that's lukewarmly directed but also boasts the enigmatic, slyly charismatic Vin Diesel in the kind of role he effortlessly brings his trademark hyper-masculine magnetism to. The film's narrative playfully toys with the usual revenge film set-up, revealing it all to be a false flag trap to get the hero to continually to do the bidding of war profiteers and the military industrial complex (no spoilers there if you saw any one of the trailers).…

  • Mortal Kombat

    Mortal Kombat

    ★★★

    Mortal Kombat is over the top, corny, and dumb but it's also pretty fun. I guess I'm one of those PWSA apologists. This isn't one of his better films but I have to admit I enjoy it. It's quite visually creative and it's got a nice buoyant tone to it. There's a playful aesthetic imagination and innocuousness to a lot of PWSA's movies and that'll go a long way with me. The nostalgia factor is also quite nice. I guess I miss the nineties.

  • 52 Pick-Up

    52 Pick-Up

    ★★★

    52 Pick-Up is a well constructed thriller that's expertly directed by John Frankenheimer with a big problem. The heroes of the film, albeit played by Roy Schneider and Ann Margaret, are essentially cardboard cutouts of the stereotypical hero and the helpless damsel in distress. I'd be more sympathetic but the two are also phony elites who, implausibly, are more skilled at crime and combat than the career criminals that they fight. Despite its nigh-fatal flaw, the film is captivating because…

  • The 'Burbs

    The 'Burbs

    ★★★

    It's been a long time since I've seen this one and I still kind of like it but it doesn't hold up as well as I remember. The script just isn't as interesting or well put together as the way Joe Dante directed it; who wrangled up a bunch of stellar comedic actors and built one of the more interesting and convincing Hollywood movie sets I can think of. That being said, I have to agree with Ebert, who called this one "just another Shaggy Dog story." I prefer Gremlins, Small Soldiers, and if I recall correctly, The Hole when regarding Joe Dante's films depicting Suburbia.

  • Prince of Darkness

    Prince of Darkness

    ★★★

    One of Carpenter's weakest films, Prince of Darkness suffers from burdensome exposition, a middling midsection, ill-defined and hokey postmodern metaphysics, and mostly undeveloped characters. While many, if not all, of Carpenter's pet themes are referenced or inserted into the narrative, the film still suffers from its haphazard construction; which is unusual for Carpenter. Despite these flaws, the film is still well shot & cut like the other Carpenter films and it begins and ends strongly. Its mysterious and eerie atmosphere is…

  • Wonder Woman

    Wonder Woman

    ★★★

    Wonder Woman is an entertaining film despite its many shortcomings. The film is, in many ways, an ideological mess filled with mixed messages regarding war, feminism, militarism, and mass murder. The film tries to be anti-war but this affectation is mostly unconvincing when our heroine is seen as an unambiguous savior who 'fights the bad guys'. In the context of its WWI setting, the warfare depicted, however fictional, is also inherently dubious since the British were essentially on the same…

  • 2012

    2012

    ★★★

    When the world ends, the survivors all get free Converse. I'd prefer Air Force Ones but nobody asked me.

  • Hatari!

    Hatari!

    ★★★

    Hatari! is a film with outdated social elements that I can't deny but is also equipped with a unique stylistic sensibility that I also can't deny. Hawks' aesthetic and narrative command is so casually, so laconically outstanding that the film's more humanistic qualities outplay its more regressive ones. With little to no plot, the film audaciously focuses on its characters and their gradual, bit by bit by micro-interaction, building in congruence with its themes rather than developing a rigorous schematic…

  • Mirage

    Mirage

    ★★★

    A kooky, nutty time travel movie that doesn't make a lick of sense but passed the time in a captivating way. The cast was very good and it was cool to see El Profesor in a feature film, albeit in a role that's nothing like El Profesor. Chino Darin is probably the standout, which is ironic because his role is the most absurd; which probably means he's a really great actor if I didn't think about that at all until…

  • Southland Tales

    Southland Tales

    ★★★

    Like watching someone attempt to snowboard down Mount Everest naked, it won't work but I admire the audacity of it.

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

    Indiana Jones and the Temple of Doom

    ★★★

    It's a movie with both undeniable greatness and badness in it, so I'm having a hard time finding the words for this one. For every nigh-unwatchable scene that's incredibly offensive and stereotypical, there is another all-time great action sequence that's so well done you'd think that a bunch of kidnapped scientists were forced to engineer it at gunpoint. I guess you can call it Spielberg's Transformers 2.

    Also, this movie should've been rated R. It's probably one of the most disgusting and mean-spirited films ever to be made in Hollywood. I see why it jump-started the creation of the PG-13 rating.