Gh0stman has written 271 reviews for films rated ★★★★ .

  • Diamonds Are Forever

    Diamonds Are Forever

    ★★★★

    A lot better than I remember, Diamonds are Forever is an absurd delight. While at times marred by overt misogyny, this Bond picture is expertly designed and deeply watchable; the sets are beautiful, the women are gorgeous, the villains are crazy, the action is wild, and Bond is cool as hell. Connery was a brilliant actor and I think the reason why he succeeded so well as Bond was because how much he purposely chaffed against the archetype of the…

  • Phantasm

    Phantasm

    ★★★★

    As hallucinogenic self-reflexive parables about grief that are deeply inspired by Dune go, I stan this one. It has the feel of a bunch of friends making a home movie and for some reason I find that very appealing here.

  • Resident Evil: Retribution

    Resident Evil: Retribution

    ★★★★

    Filled with rollicking action sequences, sexy ladies, gnarly creatures, cool guns, and armed with a socio-political conscious, this entry of Resident Evil overcomes its admittedly rickety script with its sheer vibes and bold ideas. You can call me a PWSA apologist, I don't give a shit.

  • Batman & Robin

    Batman & Robin

    ★★★★

    The campiest comic book movie ever made. How could one not find this to be entertaining? How could one not find this to be funny on purpose? I admit it's far from perfect, Clooney's a great actor but makes for a stiff Batman and the Batgirl stuff is treated as a mere afterthought in the picture, but it's a real lark. Also, this is probably one of the biggest sandboxes a director ever played on and it really shows. Every cent is on the screen, resulting in a truly dazzling visual experience.

  • A Perfect Getaway

    A Perfect Getaway

    ★★★★

    An ingeniously constructed thriller with complex performances and great scenery. At times, it almost approaches Hitchcock levels of deceit, intrigue, and manipulation. Although the narrative could have been more thematically ambitious, it's a little too self-contained for its own good, what Twohy & Co. achieve here is a lot of fun and is honestly surprising in its twists and turns. Zahn, Sanchez, Olyphant, and especially Jovovich, give astonishingly assured and layered performances where they flex all of their acting muscles and even build up new ones. After watching this and his Riddick movies lately, I think David Twohy to be an underutilized talent.

  • Octopussy

    Octopussy

    ★★★★

    A lot of people hate the Roger Moore movies because they're always over-the-top, ridiculous, and bizarre but I have no problem with any one of those things in a Bond movie. If anything, the Bond franchise is perfectly suitable for these qualities due to the inherent absurdity of the character; who's impossibly invincible, masculine, and unstoppable; mostly due to having the backing of entire nation behind his actions and the infinite financial and popular demand of the franchise's continuation. This…

  • AVP: Alien vs. Predator

    AVP: Alien vs. Predator

    ★★★★

    I'd rank it third out of the Alien franchise, second out of the Predator franchise. Good jolly fun.

  • Eraser

    Eraser

    ★★★★

    Eraser is a sturdy and compact action film that happened to be the last film of Arnold Schwarzenegger's nearly unstoppable box office reign from the eighties into the nineties before Batman & Robin's catastrophic financial failure. Though it loses some steam towards the end and there's a dull mob subplot that impedes the main proceedings, this is an enjoyably excessive picture that indulges in all of Arnold's strengths as an action star and Vanessa Williams makes for a fetching damsel in…

  • El Dorado

    El Dorado

    ★★★★

    El Dorado is a mostly solid western that features a good cast in good form and a sturdy plot, courtesy of the original version, Rio Bravo; also by Hawks. While I prefer Rio Bravo and despite a somewhat 'been there, done that' vibe to the proceedings, the film is engaging, funny, and charismatic. It's also very well shot and cut with a nice classic Hollywood quality. It's a fairly reliable entertainment and it's a mostly likable movie despite some retrograde…

  • The Founding of a Republic

    The Founding of a Republic

    ★★★★

    A fascinating Chinese propaganda film. Not as interesting as its later prequel, Beginning of the Great Revival, but it has an intriguing depiction of the history regardless despite a similar Cliffnotes quality to the narrative. Like its counterpart, it juggles history and politics with hagiography and a parade of what seems to be every popular actor alive in China. Even Jackie Chan and Jet Li show up for awhile. I'd see it for the actors alone but the history is equally of interest.

  • Beginning of the Great Revival

    Beginning of the Great Revival

    ★★★★

    An informative propaganda film that is largely sound in its logic and reasoning if also struck for time due to the massive amount of history and politics it covers. It's somewhat rushed in its pacing and I sometimes lacked context for certain things but I was captivated nonetheless. There's an oddly timeliness in its strange parallels to the contemporary American political situation at the moment which is striking. The parade of movie stars was also very enjoyable, making this a…

  • Darkman

    Darkman

    ★★★★

    A joyous, exuberant film that's positively ecstatic to be a superhero movie. While it's not as strong as his Spider-Man films, Sam Raimi's Darkman is a great prelude to the style and attitude he would bring to the franchise. Even some of the themes are similar, with a focus on personal relationships, romance, professional and ethical responsibility, revenge, and evil corporate villains ruining the big city. There's also some referencing of Phantom of the Opera and Batman thrown in for good measure. It's a lot of fun.