Gh0stman has written 1,434 reviews for films rated ★★★★★ .

  • Hero

    Hero

    ★★★★★

    Great gangster film, floridly directed and sportively acted. Part of the Chinese Bund sub-genre, Hero has the substance of an old Hollywood 30s gangster picture along with the energy of a 90s action flick. The battles are thrilling and the character drama is swift and well done; perhaps too swift as I wouldn't have minded a longer film. If this was done today, it would probably have enough material for an entire show. Apparently this is a remake of an earlier film called Boxer from Shantung, I guess I'll have to check that out.

  • The Grudge

    The Grudge

    ★★★★★

    Finally, a real horror movie. Not that bourgeois A24 cosplay stuff. It's the only one out of the American takes to understand and convey the existential, rotting psychic dread that the original Japanese classic so throughly and dismayingly wrought onto audiences. And, ever subtly, it has something strong to express regarding our country, which is decaying inside out from economic fallout due to mass privatization and large-scale institutional apathy. Everywhere you go, there seems to be people dying from illness,…

  • Ash Is Purest White

    Ash Is Purest White

    ★★★★★

    A hundred and forty minutes of watching people lives fall into the maw of time, like sand slipping through one's fingers after lifting a fistful up from a barren dune. A tragic film indeed but also one of the purest humanity. It's a truly soulful experience, filled with great beauty and acting of the highest caliber courtesy of Zhao Tao and Liao Fan. Ash is Purest White is a masterpiece and it once again affirms Jia Zhangke as one of the best filmmakers on Planet Earth. It's a must see.

  • Thunderball

    Thunderball

    ★★★★★

    RIP Sean Connery. One of the greatest actors of all time.

  • Iron Man

    Iron Man

    ★★★★★

    One of the great Superhero films.

  • 6 Underground

    6 Underground

    ★★★★★

    I love the color lime green, so I loved this film. Masterpiece.

  • Batman Forever

    Batman Forever

    ★★★★★

    RIP Joel Schumacher

  • Police Story

    Police Story

    ★★★★★

    Jackie Chan is indisputably one of the greatest movie stars of all time. Featuring some of the most vivacious and eye-opening stunt work in movie history, likely only topped by Jackie himself, Police Story is two hours of proof that Jackie is in a league of his own and is probably one of the most entertaining movies ever made. Jackie Chan had what Charlie Chaplin had. A true capital G Genius of the silver screen. It's a shame that Hollywood…

  • Halloween

    Halloween

    ★★★★★

    It's a tradition.

  • King of New York

    King of New York

    ★★★★★

    One of the most re-watchable movies ever in my opinion.

  • For Your Eyes Only

    For Your Eyes Only

    ★★★★★

    "It filled me with wonder because of its cinematographic writing ... if I could have seen it twice in a row and again the next day, I would have done."

    -Robert Bresson

  • The Chronicles of Riddick

    The Chronicles of Riddick

    ★★★★★

    Vin Diesel's Conan