Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Us

    ★★★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★★★

  • Ad Astra

    ★★★★★

  • Shazam!

    ★★★★★

  • Alita: Battle Angel

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★★

  • Hereditary

    ★★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • American Psycho

    ★★★★★

  • Iron Man

    ★★★★★

  • Prisoners

    ★★★★★

  • Avatar

    ★★★★★

  • Vertigo

    ★★★★★

  • Sicario

    ★★★★★

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★★

  • Train to Busan

    ★★★★★

  • Scarface

    ★★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • Enemy

    ★★★★★

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 220 Films watched
  • 18.3 Average per month
  • 4.2 Average per week

Milestones

First Film

The Prowler

Jan 1

Most Watched

Spider-Man: Far from Home

4 times

Avengers: Endgame

4 times

King of New York

3 times

Parasite

3 times

Ronin

twice

Last Film

Ronin

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
101 films
Thriller
88 films
Action
74 films
Comedy
62 films
Crime
60 films
Adventure
48 films
Sci Fi
44 films
Mystery
29 films
Romance
24 films
Horror
20 films
USA
189 films
UK
29 films
France
16 films
Germany
9 films
Canada
8 films
Japan
8 films
South Korea
8 films
China
6 films
Spain
5 films
Australia
4 films
English
205 films
Spanish
40 films
French
19 films
German
17 films
Italian
16 films
Japanese
12 films
Chinese
11 films
Russian
11 films
Korean
9 films
Dutch
5 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 64 Added 12

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Gh0stman’s most liked review

Blackhat

★★★★★

Yes, I still think this is a masterpiece. And it is still annoying to see people make fun of Chris Hemsworth's nuanced performance. He's so jacked up and muscular because he worked out in prison to be able to defend himself, because he was a convict first and a computer…

More reviews

Gh0stman’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Hellboy
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

The Gypsy Moths
Average weighted rating:

3.2

Films Gh0stman watched in 2019

  • Ronin
  • Uncut Gems
  • The Day After Tomorrow
  • King of New York
  • Death Wish
  • Jumanji: The Next Level
  • Seconds
  • The Long Kiss Goodnight
  • 6 Underground
  • The Irishman
  • Sunset Boulevard
  • Clifford
  • The Elephant Man
  • Knives Out
  • The Parallax View
  • The Hunted
  • Phantom of the Paradise
  • Beauty and the Beast
  • A Bug's Life
  • Lost Highway
  • The Swimmer
  • Jojo Rabbit
  • American Psycho
  • Parasite
  • Shadow
  • The King
  • Parasite
  • Rango
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Parasite
  • The Laundromat
  • Spider-Man: Far from Home
  • Gemini Man
  • Joker
  • Burn After Reading
  • Ad Astra
  • Clue
  • Butch Cassidy and the Sundance Kid
  • Theeb‎‎
  • The Discreet Charm of the Bourgeoisie
  • Repo Man
  • It Chapter Two
  • Love Streams
  • Fantastic Planet
  • Snake Eyes
  • The Informant!
  • The Taking of Pelham 1 2 3
  • Love Streams
  • Scarface
  • Office Space
  • Batman Forever
  • Dave Chappelle: Sticks & Stones
  • Detroit Rock City
  • Starship Troopers
  • Jackass 3D
  • They Live
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • The Manchurian Candidate
  • Train to Busan
  • The Beach Bum
  • Heat
  • Chef
  • Inherent Vice
  • Arrival
  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
  • Dune
  • King of New York
  • Avengers: Endgame
  • Star Trek II: The Wrath of Khan
  • Crawl
  • Downhill Racer
  • Midsommar
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Side Effects
  • Knightriders
  • Stuber
  • The Gypsy Moths
  • Fast Five
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Pigs and Battleships
  • Rio Bravo
  • The Bourne Identity
  • Spider-Man: Far from Home
  • Train to Busan
  • Star Trek: The Motion Picture
  • Mad Max 2
  • Repo Man
  • Spider-Man: Far from Home
  • Dead or Alive 2: Birds
  • Che: Part Two
  • A Cure for Wellness
  • Che: Part One
  • A Walk to Remember
  • Citizenfour
  • The Manchurian Candidate
  • Hereditary
  • Spider-Man: Far from Home
  • Avatar
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Iron Man
  • My Blueberry Nights
  • Housekeeping
  • Man on Fire
  • Some Kind of Wonderful
  • Aliens
  • Alien
  • Red River
  • X-Men: Apocalypse
  • Dragonslayer
  • A Kiss Before Dying
  • Dead or Alive
  • Ronin
  • The Dead Don't Die
  • The Five-Year Engagement
  • Avengers: Endgame
  • Body Snatchers
  • Kong: Skull Island
  • Us
  • Thor: Ragnarok
  • Miami Vice
  • Always Be My Maybe
  • Get Carter
  • Blackhat
  • The Hot Spot
  • The Maltese Falcon
  • The Spectacular Now
  • Mother
  • Ragtime
  • Memories of Murder
  • Results
  • Jason X
  • Out of the Past
  • Color of Night
  • The Wanderers
  • Battle in Heaven
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Dog Soldiers
  • A Futile and Stupid Gesture
  • John Wick: Chapter 2
  • Eyes Wide Shut
  • Jersey Boys
  • 2012
  • To Have and Have Not
  • Avengers: Endgame
  • Something Wild
  • Logan Lucky
  • Game Night
  • The Bridges of Madison County
  • Clue
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Doctor Strange
  • Avengers: Endgame
  • Avengers: Infinity War
  • Citizen Kane
  • Vertigo
  • Tampopo
  • Scarface
  • Mission: Impossible II
  • Microhabitat
  • Bull Durham
  • Hard Target
  • The Faculty
  • Pale Rider
  • Hellboy
  • The Intruder
  • Shazam!
  • Thor: Ragnarok
  • Death Wish
  • King of New York
  • Prisoners
  • The Beach Bum
  • Mountains May Depart
  • Isle of Dogs
  • Us
  • Shadow of a Doubt
  • Sicario
  • Beyond a Reasonable Doubt
  • WarGames
  • The Naked City
  • Four Weddings and a Funeral
  • Thunderbolt and Lightfoot
  • Scarface
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Captain Marvel
  • Bohemian Rhapsody
  • Heaven's Gate
  • Stalag 17
  • Alita: Battle Angel
  • Murder on the Orient Express
  • Murder on the Orient Express
  • Cavalcade
  • Japón
  • Obsession
  • My Girl
  • Velvet Buzzsaw
  • Enemy
  • High Flying Bird
  • 2 Fast 2 Furious
  • Taking Woodstock
  • The Spanish Earth
  • Ready Player One
  • Days of Heaven
  • The Sting
  • Four Weddings and a Funeral

See all 220

World Map

Highly rated films Gh0stman is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Daniel Sloss: X
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Bring the Soul: The Movie
  • For Sama
  • Cleaners
  • Homecoming: A Film by Beyoncé

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more