Highest rated films

  • Da 5 Bloods

    ★★★★★

  • Spenser Confidential

    ★★★★

  • Double World

    ★★★★

  • Extraction

    ★★★

  • Bloodshot

    ★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★★

  • Blade Runner

    ★★★★★

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★★★

  • Zodiac

    ★★★★★

  • Snowpiercer

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • Good Time

    ★★★★★

  • Spider-Man

    ★★★★★

  • Scarface

    ★★★★★

  • Blue Velvet

    ★★★★★

  • Akira

    ★★★★★

  • 28 Days Later

    ★★★★★

  • The Evil Dead

    ★★★★★

  • Contagion

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 205 Films watched
  • 20.5 Average per month
  • 4.8 Average per week

Milestones

First Film

Snowpiercer

Jan 1

Most Watched

6 Underground

4 times

Transformers: Age of Extinction

3 times

Transformers: The Last Knight

3 times

Spider-Man: Far from Home

twice

Detective Dee and the Mystery of the Phantom Flame

twice

Last Film

For Your Eyes Only

Oct 10

Genres, Countries & Languages

Action
99 films
Drama
84 films
Thriller
78 films
Sci Fi
58 films
Adventure
51 films
Crime
38 films
Comedy
37 films
Horror
31 films
Mystery
26 films
Fantasy
18 films
USA
170 films
UK
25 films
France
16 films
China
16 films
Canada
13 films
Germany
12 films
Hong Kong
10 films
Japan
7 films
Italy
6 films
Spain
3 films
English
186 films
Spanish
29 films
Italian
17 films
German
16 films
Chinese
15 films
French
10 films
Cantonese
10 films
Japanese
9 films
Russian
7 films
Latin
5 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 45 Added 63

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Gh0stman’s most liked review

6 Underground

★★★★★

One of the most politically insightful films regarding the geopolitics of our current times. Here, Michael Bay becomes a Hollywood Machiavelli and perfectly characterizes how political power operates in the late stage capitalist era. Good, bad, and/or everything in between, regardless of any ethical categorization, this is how regime change…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Stop Making Sense
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Transformers: The Last Knight
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Avengers: Infinity War
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Beginning of the Great Revival
Average weighted rating:

2.7

Films Gh0stman watched in 2020

  • For Your Eyes Only
  • AVP: Alien vs. Predator
  • Eraser
  • Bloodsport
  • El Dorado
  • The Eiger Sanction
  • Superman III
  • The Founding of a Republic
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Lost Highway
  • 6 Underground
  • Beginning of the Great Revival
  • Mulan
  • The Chronicles of Riddick
  • Contagion
  • Pain & Gain
  • Bloodshot
  • Office
  • 52 Pick-Up
  • Scarface
  • Final Fantasy: The Spirits Within
  • Double World
  • Personal Problems
  • Omen III: The Final Conflict
  • Born on the Fourth of July
  • The Invincibles
  • Last Action Hero
  • Black Coal, Thin Ice
  • Prince of Darkness
  • Spider-Man: Far from Home
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • Kindergarten Cop
  • Slap Shot
  • Darkman
  • The Fifth Element
  • El Chicano
  • The 'Burbs
  • Mile 22
  • The Taking of Pelham 1 2 3
  • Mortal Kombat
  • Ashes of Time
  • Detective Dee and the Mystery of the Phantom Flame
  • Zodiac
  • Escape from L.A.
  • Escape from New York
  • Wonder Woman
  • Avengers: Endgame
  • Avengers: Infinity War
  • Starship Troopers
  • Operation Red Sea
  • Days of Thunder
  • Crawl
  • Déjà Vu
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Guardians of the Galaxy
  • Transformers: Age of Extinction
  • Blind Detective
  • Cairo Station
  • Da 5 Bloods
  • The Staggering Girl
  • Transformers: The Last Knight
  • Transformers: The Last Knight
  • The Fall
  • 2012
  • Mirage
  • Jaws
  • Transformers: Age of Extinction
  • La Chinoise
  • 6 Underground
  • The Haunting of Hill House
  • Sweet Smell of Success
  • Crocodile
  • Friday the 13th
  • The Train
  • Black Rain
  • Southland Tales
  • Good Morning, Vietnam
  • Silent Hill
  • Minority Report
  • The Man Who Shot Liberty Valance
  • Surf Nazis Must Die
  • Frightmare
  • The Curious Case of Benjamin Button
  • Juggernaut
  • Indiana Jones and the Temple of Doom
  • The Death of Stalin
  • Extraction
  • Days of Heaven
  • Dark City
  • The Grand Bizarre
  • Domino
  • Joe's Apartment
  • Disturbing Behavior
  • Drop Zone
  • Amateur
  • The Living Daylights
  • Chaplin
  • Total Recall
  • Transformers: The Last Knight
  • Transformers: Age of Extinction
  • Transformers: Dark of the Moon
  • Transformers: Revenge of the Fallen
  • Transformers
  • Cosmopolis
  • Blue Velvet
  • The Stuff
  • Wuthering Heights
  • Akira
  • Spider-Man
  • Aloha, Bobby and Rose
  • Detective Dee and the Mystery of the Phantom Flame
  • Bio-Dome
  • North Dallas Forty
  • 31
  • The Devil's Rejects
  • Hatari!
  • Kingpin
  • The Other Guys
  • The Flowers of War
  • The Quick and the Dead
  • Vampires
  • Stop Making Sense
  • Event Horizon
  • The Tailor of Panama
  • Kiss Me Deadly
  • Nosferatu
  • The Devil's Own
  • Lake Placid
  • The Third Man
  • Pit and the Pendulum
  • The League of Extraordinary Gentlemen
  • Sign o' the Times
  • Die Another Day
  • Oldboy
  • The Fan
  • All the Pretty Horses
  • Only You
  • Idle Hands
  • Ghosts of Mars
  • Instant Family
  • Wonder Boys
  • What Planet Are You From?
  • Hollow Man
  • Easy Rider
  • The Doors
  • The Abyss
  • Highlander II: The Quickening
  • Face/Off
  • Outbreak
  • Open Your Eyes
  • Transformers: Dark of the Moon
  • Good Time
  • War of the Worlds
  • Clifford
  • 28 Days Later
  • The Jerk
  • Pearl Harbor
  • Apocalypto
  • Blade Runner
  • Bad Boys II
  • Bad Boys
  • Soldier
  • Armageddon
  • F/X
  • Warsaw Bridge
  • The Limits of Control
  • Murder Mystery
  • The Island
  • Red Eye
  • Stakeout
  • Spenser Confidential
  • Haywire
  • Robin Hood: Prince of Thieves
  • A.I. Artificial Intelligence
  • They Live
  • 6 Underground
  • Insidious
  • Snowden
  • The Waterboy
  • 6 Underground
  • The Gift
  • Time and Tide
  • Maps to the Stars
  • Don't Look Now
  • Terminator 3: Rise of the Machines
  • Trouble in Mind
  • Raising Cain
  • For Love of the Game
  • Spider-Man 3
  • The Evil Dead
  • The Cow
  • The Mighty Quinn
  • WHAT DID JACK DO?
  • The Rover
  • The Captive
  • Resident Evil: Afterlife
  • One from the Heart
  • Shadow
  • The Cotton Club
  • Spider-Man: Far from Home
  • Blow Out
  • 8 Million Ways to Die
  • Time to Die
  • Thunderbolt and Lightfoot

See all 205

World Map

Highly rated films Gh0stman is yet to see

  • Ben Platt: Live from Radio City Music Hall
  • Middleditch & Schwartz
  • David Byrne's American Utopia
  • The Seventh Annual 'On Cinema' Oscar Special
  • Chunky Shrapnel
  • Minari
  • My Brother Jordan
  • Hamilton

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more