Sort by

jude has logged 54 entries for films during January 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Eva

Eva

2005
×
Edit this entry  
30
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
I Love You to Death

I Love You to Death

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Amusement Park

The Amusement Park

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
May

May

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Saw

Saw

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
I Love You Phillip Morris

I Love You Phillip Morris

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bugcrush

Bugcrush

2006
×
Read prior review Edit this entry  
20
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shortbus

Shortbus

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Fall

The Fall

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Irreversible

Irreversible

2002
×
Edit this entry  
15
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Black Mirror: The National Anthem

Black Mirror: The National Anthem

2011
×
Edit this entry  
15
Black Mirror: Black Museum

Black Mirror: Black Museum

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
It

It

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dogfight

Dogfight

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Killing

Killing

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry