Amir has logged 149 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Holes

Holes

2003
×
Read the review Edit this entry  
30
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Venom

Venom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Life Itself

Life Itself

2018
×
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Computer Wore Tennis Shoes

The Computer Wore Tennis Shoes

1969
×
Edit this entry  
09
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Heaven-Bound Travelers

Heaven-Bound Travelers

1935
×
Edit this entry  
05
Verdict: Not Guilty

Verdict: Not Guilty

1933
×
Edit this entry  
04
The World Is Yours

The World Is Yours

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Blood of Jesus

The Blood of Jesus

1941
×
Edit this entry  
29
Hot Biskits

Hot Biskits

1931
×
Edit this entry  
28
Hellbound Train

Hellbound Train

1930
×
Edit this entry  
26
De Palma

De Palma

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Green Book

Green Book

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Transcendence

Transcendence

2014
×
Read the review Edit this entry  
14
Searching

Searching

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★
Edit this entry  
07
Sorry, Wrong Number

Sorry, Wrong Number

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★
Edit this entry  
04
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Edit this entry  
24
mid90s

mid90s

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★½
Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Apostle

Apostle

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hermie a Common Caterpillar

Hermie a Common Caterpillar

2003
×
Read the review Edit this entry