Sort by

ghostdinosaur has logged 66 entries for films during January 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Why Change Your Wife?

Why Change Your Wife?

1920
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
The Idle Class

The Idle Class

1921
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Soul of the Cypress

Soul of the Cypress

1921
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

1951
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Shivers

Shivers

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Little Caesar

Little Caesar

1931
×
Read the review Edit this entry  
27
What Time Is It There?

What Time Is It There?

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Alice Guy Films a 'Phonoscène' in the Studio at Buttes-Chaumont, Paris

Alice Guy Films a 'Phonoscène' in the Studio at Buttes-Chaumont, Paris

1905
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Tomorrow's Sun

Tomorrow's Sun

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Host

The Host

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cabiria

Cabiria

1914
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Neighboring Sounds

Neighboring Sounds

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Assassination of the Duke de Guise

The Assassination of the Duke de Guise

1908
×
Read the review Edit this entry  
23
The Policemen's Little Run

The Policemen's Little Run

1907
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Narrow Escape

A Narrow Escape

1908
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
RiP!: A Remix Manifesto

RiP!: A Remix Manifesto

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
21
The Astronomer's Dream

The Astronomer's Dream

1898
×
★★½
Edit this entry  
20
The Glass Shield

The Glass Shield

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
A Corner in Wheat

A Corner in Wheat

1909
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Zero for Conduct

Zero for Conduct

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
An Unseen Enemy

An Unseen Enemy

1912
×
★★
Edit this entry  
17
The Lonedale Operator

The Lonedale Operator

1911
×
★★
Edit this entry  
17
His Trust Fulfilled

His Trust Fulfilled

1911
×
½
Edit this entry  
17
The Fugitive

The Fugitive

1910
×
Edit this entry  
17
The Sealed Room

The Sealed Room

1909
×
★½
Edit this entry  
17
The Lonely Villa

The Lonely Villa

1909
×
★½
Edit this entry  
17
Those Awful Hats

Those Awful Hats

1909
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Adventures of Dollie

The Adventures of Dollie

1908
×
Edit this entry  
17
Rescued from an Eagle's Nest

Rescued from an Eagle's Nest

1908
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Ice

Black Ice

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Garden of Earthly Delights

The Garden of Earthly Delights

1981
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Glaze of Cathexis

Glaze of Cathexis

1990
×
★½
Read prior review Edit this entry  
16
Night Music

Night Music

1986
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Mothlight

Mothlight

1963
×
★½
Read prior review Edit this entry  
15
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
Read the review Edit this entry  
13
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Vanishing Lady

The Vanishing Lady

1896
×
★★½
Edit this entry  
10
The Magic Lantern

The Magic Lantern

1903
×
★★½
Edit this entry  
10
Explosion of a Motor Car

Explosion of a Motor Car

1900
×
★★
Edit this entry  
10
Dream of a Rarebit Fiend

Dream of a Rarebit Fiend

1906
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Rescued by Rover

Rescued by Rover

1905
×
Edit this entry  
10
The Enchanted Sedan Chair

The Enchanted Sedan Chair

1905
×
★★
Edit this entry  
10
The Mermaid

The Mermaid

1904
×
★★½
Edit this entry  
10
How a French Nobleman Got a Wife Through the 'New York Herald' Personal Columns

How a French Nobleman Got a Wife Through the 'New York Herald' Personal Columns

1904
×
Read the review Edit this entry  
10
Personal

Personal

1904
×
½
Read the review Edit this entry  
10
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
★½
Read the review Edit this entry