Sort by

ghostdinosaur has logged 305 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★
Edit this entry  
31
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★
Edit this entry  
30
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★
Edit this entry  
28
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★½
Edit this entry  
25
Collective: Unconscious

Collective: Unconscious

2016
×
★★½
Edit this entry  
24
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Double King

Double King

2017
×
★★
Edit this entry  
18
Marjorie Prime

Marjorie Prime

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
½
Edit this entry  
16
Columbus

Columbus

2017
×
★★½
Edit this entry  
15
Rodney King

Rodney King

2017
×
★★
Edit this entry  
13
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
Heroes of the East

Heroes of the East

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Invaders from Mars

Invaders from Mars

1986
×
★½
Edit this entry  
07
Woodshock

Woodshock

2017
×
★★½
Edit this entry  
05
The Room

The Room

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Legend of Drunken Master

The Legend of Drunken Master

1994
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Blade

The Blade

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Leviathan

Leviathan

2012
×
★★½
Edit this entry  
29
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★½
Edit this entry  
29
Election

Election

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Sicario

Sicario

2015
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★½
Edit this entry  
23
Fist of Legend

Fist of Legend

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Roman J. Israel, Esq.

Roman J. Israel, Esq.

2017
×
★★
Edit this entry  
21
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★½
Edit this entry  
20
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★
Edit this entry  
20
The Green Ray

The Green Ray

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Edit this entry  
18
Come Swim

Come Swim

2017
×
★½
Edit this entry  
17
The Square

The Square

2017
×
★½
Edit this entry  
17
13 Assassins

13 Assassins

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
In Another Country

In Another Country

2012
×
★★★½
Edit this entry  
10
Lucky

Lucky

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
American Assassin

American Assassin

2017
×
Edit this entry  
07
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
04
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Rat Film

Rat Film

2016
×
★★
Edit this entry  
30
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★
Edit this entry  
29
Volga - Volga

Volga - Volga

1938
×
★★
Edit this entry  
24
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★½
Edit this entry