Tori has written 221 reviews for films during 2019.

  • Midnight Kiss

    Midnight Kiss

    ★★★

    For being a nearly all gay slasher film when there's not that many, that alone makes it stand out. Also as a gay who has also been in a shitty abusive relationship, I felt a lot for Cam, so that got me endeared and wanting him to survive at least.

    tw/cw: blood/gore

  • Sweetheart

    Sweetheart

    ★★★

    A great monster flick that Kiersey Clemmons did a great job carrying solo most of the time.

    tw/cw: blood/gore/body horror
    near drowning type stuff and underwater shots

  • Anna and the Apocalypse

    Anna and the Apocalypse

    ★★★

    Honestly I can't believe this one passed me be as completely as it did, I really knew nothing about it and that's a shame. It's a musical horror comedy that also does not hold back on the heartbreak, and I highly enjoyed it.

    tw/cw: blood/gore/body horror/eye scream

  • Belzebuth

    Belzebuth

    ★★★½

    There is a LOT to love/admire in this film. It's not afraid to get dark, but it's not just senseless brutality to be edgy, it serves a purpose and gives weight to what's happening. Everyone in the film looks and feels very real, and human. This film easily could've been made with a hot young cop as the lead, etc. but thankfully they went with someone down to earth who felt like a regular man who has been through and…

  • Dark Phoenix

    Dark Phoenix

    ★★

    This was. a film. I guess.

    tw/cw: blood/gore/body horror

  • 6 Underground

    6 Underground

    ★★½

    It's kind of what you'd expect from a Bay film. It has some moments but there's just a Lot of shit happening. Ryan Reynolds does a good job grounding it, and honestly everyone on the team was pretty good, but it's all just a bit over the top for me.

    tw/cw: blood/gore

  • A Christmas Carol

    A Christmas Carol

    ★★★

    I think this was a very interesting take, and refreshingly different considering I think most of us have seen the original tale multiple times in multiple ways. Scrooge is even more reprehensible than usual, but for that he is not given forgiveness or full redemption. Merely a chance to at least provide some benefit to those he harmed.

    Also I just fuckin love Stephen Graham.

    tw/cw: child sexual abuse implied
    child death implied

  • Holiday in the Wild

    Holiday in the Wild

    ★★

    It's............... fine but also I sure would've rather it actually be about African people instead of white people discovering themselves in Africa~~~

    tw/cw: animal harm/death

  • Toy Story 4

    Toy Story 4

    ★★★

    As much as I had agreed that 3 felt like the perfect end of the series, this was still extremely sweet and I think had some really interesting things to say about one's purpose in life and how that purpose can change over time and I think it was really lovely.

    tw/cw: nothin

  • You're Next

    You're Next

    ★★★★

    I'm so glad I decided to re-watch this one, I hadn't seen it since the year it came out. It almost seems like it's meant for this past 2019 year of horror films, it fits in very nicely with films like Ready or Not? and even Us to an extent. Fuck rich people 2011 an 2019, it never ends.

    tw/cw: blood/gore/body horror

  • The Knight Before Christmas

    The Knight Before Christmas

    ★★½

    Cheesy and of course doesn't Actually make sense in terms of if he was really a knight etc etc but not bad.

    tw/cw: Nothing really

  • Elliot: The Littlest Reindeer

    Elliot: The Littlest Reindeer

    ★★½

    It's predictable and fairly simple, but cute enough. Samantha Bee as Hazel steels the show.

    tw/cw: Magic cookies are compared to drugs??????????? so uh there's that