Tori has written 418 reviews for films during 2020.

  • Holiday Hell

    Holiday Hell

    ★★½

    While Jeffrey Combs certainly is the best actor in this overall (and is why I watched it), I still had a decent time watching it. At least the first short had some deaf/ASL representation, and the fact that there was a Hanukkah story was something.

    tw/cw: blood/gore

  • Unfriended: Dark Web

    Unfriended: Dark Web

    ★★★

    There's gay ladies including a Black woman, there's a disabled/deaf woman, and the more grounded reality angle that this one took gave me the heebie jeebies.

    tw/cw: suicide sort of
    blood/gore

  • The Midnight Sky

    The Midnight Sky

    ★★½

    It's not bad but it's just got nothing to make it all that memorable. The acting is all solid though.

    tw/cw: blood

  • Mob Psycho 100 Reigen: The Miraculous Unknown Psychic

    Mob Psycho 100 Reigen: The Miraculous Unknown Psychic

    ★★★★★

    This was so goddamn funny, but also made me cry with 'Mob being supported by all his friends' moments. It was nice to look back over S1 now and see how far everyone's come. Sometimes with a doofy Reigen head slapped on them.

    tw/cw: epilepsy warning

  • Vamps

    Vamps

    ★★★

    It's Clueless but with vampires, including Sigourney Weaver as a hot one, and Dan Stevens is also there. Aside from a few eh gross jokes here and there, it was fun.

    tw/cw: Vague racism ""jokes""
    Blood

  • Mob Psycho 100 II: The First Spirits and Such Company Trip - A Journey that Mends the Heart and Heals the Soul

    Mob Psycho 100 II: The First Spirits and Such Company Trip - A Journey that Mends the Heart and Heals the Soul

    ★★★★★

    The whole of this series was so fucking good it made me re-assess anime series I watched previously that I thought were good and realize nothing compares to this one.

    This OVA was a really sweet and yet so stressful they really did Reigen like that.........

    tw/cw: epilepsy warning maybe?

  • We Can Be Heroes

    We Can Be Heroes

    ★★★

    This was real damn adorable and fun. I hope this will be what Spy Kids was to me to a new set of kiddos.

    tw/cw: epilepsy warning probably?

  • Blood Beat

    Blood Beat

    ★★½

    There is so much that is inexplicable about this film, one of the main things being why it IS a Christmas horror movie that also features a girl possessed by a samurai spirit who is also maybe her bf's dad that also make her orgasm while it's killing people????

    It's fucking bizarre but in a fun way if also a 'what the fuck is going on' way.

    tw/cw: blood/gore
    animal death (there's a deer that's gutted to be cleaned out by a hunter)

  • Alien Xmas

    Alien Xmas

    ★★★

    Everything about this was adorable, it felt very much like the old Rankin Bass specials.

    tw/cw: NA

  • Krampus

    Krampus

    ★★★½

    This still has some of my absolute favorite creature designs, and even if it doesn't surpass Trick'r Treat, it's super fun.

    tw/cw: blood
    animal death (dog, implied off screen)

  • Frankenstein Created Woman

    Frankenstein Created Woman

    ★★★

    AKA Christina and her two doctor dads.

    I do wish that her new dads hadn't made her beautiful~ by removing her facial scaring and disability because the message that sends is a shitty one, but overall this take was really interesting. Cushing is hot as always, but the ending made me lose it. Something about the abruptness of it and then Frankenstein just dejectedly walking away while the credits rolled.

    tw/cw: suicide
    blood
    ableism

  • A Creepshow Holiday Special

    A Creepshow Holiday Special

    ★★★

    This was extremely fun, I really enjoyed how bonkers they went with it.

    tw/cw: racist slurs (when will we stop fucking using the word g*psy)