Tori has written 18 reviews for films rated ½ .

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood

    ½

    Fuck how they treated Bruce Lee in this but I guess I shouldn't be surprised when it's coming from a woman abusing creep ass that shouldn't still be receiving the praise and attention he is and yet ¯\_(ツ)_/¯

    tw/cw: animal harm (dog but it's okay)
    racism
    blood/gore

  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

    Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

    ½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    God even aside from hating Depp's guts and the fact he's getting work, and JK's general bullshittery, this movie jumps around so much with no explanation and just?? Made Queenie so foolish??????? And Leta having to sacrifice herself lmao yikes.

    tw/cw: child death I guess off screen????????? lmao

  • The Crawlers

    The Crawlers

    ½

    GOD this was bad. Not even just the acting, but the shitty guy getting the main girl in the end because they went through this ordeal~~ and just. All of it.

    tw/cw: I don't even remember just don't watch it and you'll be fine.

  • Ator, the Fighting Eagle

    Ator, the Fighting Eagle

    ½

    This film comes out the gate with incest and somehow continues to go downhill form there.

    tw/cw: incest sort of initially and still just grossness
    spiders

  • Atlantic Rim

    Atlantic Rim

    ½

    I'm not sure I've ever wished for a film to have a face for me to slap quite so much for having the audacity to pretend they were ripping off Pacific Rim while not even remotely trying to capture ANY of the qualities PR has. It's like the intention of the whole film was to make you hate the protagonist and show how shitty he is with the black friend who should've been the lead and was a remotely decent…

  • Zapped!

    Zapped!

    ½

    This is one of those where I knew it was going to be gross right off the bat but for SOME REASON foolishly decided to watch it anyway and regretted it so much. It's so...... nasty with how it treats women all in the name of funsies and boys will be boys and god. Bad.

    tw/cw: all the sexism and misogyny you can imagine
    nudity
    a creep taking pictures of a girl while he bones her without her permission that's played as joke
    idk just don't even watch it and you'll be fine

  • Death by VHS

    Death by VHS

    ½

    The majority of the shorts were awful but like. Coherent mostly but the last one was truly just indecipherable. Anyway it was all bad and offensive mostly.

    tw/cw: ableism
    racism
    blood/gore/body horror
    pedophilia implied

  • Dead Walkers: Rise of the 4th Reich

    Dead Walkers: Rise of the 4th Reich

    ½

    Please god spare yourself and never ever look at this film. I couldn't tell you what it was about because the dialogue can't be heard, but I can tell you it's about Nazis and the one PoC has 5 seconds of screen time and immediately dies to them so. No.

    tw/cw: blood/gore/body horror probably idk
    nudity maybe???? just don't watch it it's fine

  • Pot Zombies

    Pot Zombies

    ½

    This isn't a film, it's not..... anything but bad.

    tw/cw: blood/gore/body horror
    nudity

  • The Miracle of Life

    The Miracle of Life

    ½

    God. No.

    tw/cw: everything jkngjknen
    body horror
    blood/gore
    needles

  • Blood Orgy At Beaver Lake

    Blood Orgy At Beaver Lake

    ½

    Please save yourself and just don't. It deserves no stars, it deserves to never be seen by anyone. Truly the worst Troma film I've seen and honestly just worst film ever??? god

    the only redeeming factor was the girls shown as being sexy weren't perfect models but I KNOW that wasn't on purpose it was just lack of funds.

    tw/cw: rape/sexual assault
    nsfw in any and all sense
    blood/decapitation/body horror/gore
    slurs (misogynistic)
    ableist language
    just everything just don't

  • The Curse of the Screaming Dead

    The Curse of the Screaming Dead

    ½

    While it was cool that there were two WoC, one of which was disabled, the disabled one got killed and they had like no characterization so... eh.

    The only thing I can give this movie is that the sounds of the zombies munching on people were genuinely upsetting.

    tw/cw: blood/gore/body horror
    ableism?