Tori has written 194 reviews for films rated ★★★½ .

  • Spree

    Spree

    ★★★½

    Everyone in this does a great job making it feel so genuine to the point it's hard to watch from second hand embarrassment, but really enjoyable all the same. Keery is great but Sasheer Zamata is the best.

    tw/cw: blood
    epilepsy warning possibly for a lot of shaky cam and general flailing of the camera
    homophobic slurs/racism from some characters/commenters

  • Krampus

    Krampus

    ★★★½

    This still has some of my absolute favorite creature designs, and even if it doesn't surpass Trick'r Treat, it's super fun.

    tw/cw: blood
    animal death (dog, implied off screen)

  • Knives and Skin

    Knives and Skin

    ★★★½

    Knives and Skin isn't for everyone, but it also certainly doesn't deserve the low rating it has on here remotely. Even if certain aspects don't work for you, I don't know how you can't appreciate others. The look of the film is excellent, there's Black dark skinned lesbians, in fact all the Black people in it are dark skinned and there's a lot of them. Yes, there are many surreal qualities to it, there's absolutely moments that are bizarre, but…

  • Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

    Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

    ★★★½

    I hate these are going to be out of order now but I also want to track all the anime I've been binging so..... oh well

    Overall, I enjoyed this, especially by the end. It's kind of a slow burn in the beginning, and I only liked it okay until Inosuke and Zenitsu were added. Their dynamic really liven things up and gives more for Tanjiro to play off of, so as much as his earnest kindness was of course…

  • Dark Night of the Scarecrow

    Dark Night of the Scarecrow

    ★★★½

    It's been a while since I've viscerally loathed antagonists like I did with this film. That's what you get for being ableist shitstains!!

    The court scene was sickeningly real, and I hate how relevant it still is. Everyone in this is great, though, and the atmosphere and tension is really well done.

    tw/cw: ableism
    blood
    pedophilia is apart of it but nothing happens aside from him being a complete creepy fuck

  • Crystal Lake Memories: The Complete History of Friday the 13th

    Crystal Lake Memories: The Complete History of Friday the 13th

    ★★★½

    I watched this in chunks in between other films due to the length, but I didn't mind how long it was ultimately because I really loved how in depth it got with each film. So many things that you wondered 'why' about while watching them, especially the later sequels, get at least somewhat explained and made understandable in this documentary. It's wild how long ago it was now, and really the only other addition to the franchise since has been…

  • Best in Show

    Best in Show

    ★★★½

    This holds up so well, and I was honestly expecting it to be painful to re-watch and discover a bunch of problematic jokes etc but honestly? It's solidly funny and has nothing really like that, it was such a pleasant surprise. It said gay AND lesbian rights, and it plays so serious while being so funny.

    tw/cw: racism

  • Burning

    Burning

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    This film I feel is certainly not for everyone, but it's hard to argue against just how beautiful it is on the whole. The cinematography, the soundtrack, it's all gorgeous. It's also an incredibly slow burn (ha) with near torturous moments of awkwardness and tension. I think there's something to be said about Hae-mi being almost like a McGuffin in terms of being the propulsion driving Jong-su and Ben together while she herself doesn't get much fleshing out or even…

  • Jingle Jangle: A Christmas Journey

    Jingle Jangle: A Christmas Journey

    ★★★½

    Everything about this film is beautiful, from the music to the INCREDIBLE costume design. The environments feel straight out of a storybook, and the songs are all so, SO good. They also really killed it with the animated components, like Don Juan Diego's movements were so satisfying to watch? I loved it.

    tw/cw: I don't know if it counts but there's a bit about one of the main characters being frustrated by others not calling him by his preferred full name and I don't know if that might be?? a frustrating point for others who have those wishes ignored? So just to note it.

  • Elvira, Mistress of the Dark

    Elvira, Mistress of the Dark

    ★★★½

    I'm so ashamed and embarrassed to admit that I didn't know this film existed, and thought Elvira's Haunted Hills, which I own, was the only Elvira film. I only discovered this wasn't true when I watched In Search Of Darkness, and of course wanted to rectify that error by watching it. I'm so glad I did! I highly enjoyed it, and not just because my gay little ass was sweating at her final number.

    I deeply appreciate the fact that,…

  • Bill & Ted Face the Music

    Bill & Ted Face the Music

    ★★★½

    Even with not having seen the originals, or if I did it was long enough I don't really remember anything of them, this was fun all on it's own and very funny and sweet. Samara Weaving continues to be the cutest ever and I'm in love with her.

    Yes the credits made me very emotional!! So extra half star for the Good Feelings.

    tw/cw: Epilepsy warning for flashing lights

  • Near Dark

    Near Dark

    ★★★½

    Truly Bill Paxton in this is the hottest vampire to exist in any media, no I will not be taking questions at this time.

    tw/cw: blood/gore
    racist language