Tori has written 183 reviews for films rated ★★★★ .

  • Alucarda

    Alucarda

    ★★★★

    I personally think more media should have satanic vampire lesbians tbh.

    tw/cw: blood
    lots of nudity

  • Ma Rainey's Black Bottom

    Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★

    Excellent performances all around, and the tension cranked through it is palpable and when it snaps? Hoo boy.

    tw/cw: N/A except rape is discussed by a character

  • Dorohedoro

    Dorohedoro

    ★★★★

    I absolutely loved this series, it is INCREDIBLY my thing. I just really wish that the OVA hadn't used the music it did and been Islamophobic, because otherwise it's perfect. Everyone is endearing in one way or another, there's horror aspects with cool creatures and all, but ultimately it's just REALLY sweet and about friendship and bonds. I love that you look at it and would think it's really intense and graphic, and it can be, but then there's so much of it that's just about people who love/care about each other. It's the best.

    tw/cw: blood/gore/body horror
    The aforementioned Islamophobic music choice in the OVA.

  • Re:ZERO -Starting Life in Another World- Memory Snow

    Re:ZERO -Starting Life in Another World- Memory Snow

    ★★★★

    This isn't for the whole series but I'm going to act like it is to say what a pleasant surprise it's been.

    It's another one I started the dub of solely because Zeno Robinson was voicing a character that looked incredibly up my alley (and he is), but before I even got to his character I fell in love with it. It's such a unique mix of beautiful and harrowing, the viciousness that jumps out is always shocking but with…

  • Canvas

    Canvas

    ★★★★

    Very beautiful and sweet, give it a watch on Netflix if you can.

    tw/cw: Nothing really

  • Run

    Run

    ★★★★

    I was deeply excited to watch this both after seeing a glowing review from a disabled horror writer, as well as determining that Kiera Allen herself is disabled, both telling me that this would be giving desperately needed and well done representation. This was certainly true, but even outside of that Allen is purely excellent. She is so tough but also heartbreakingly vulnerable as she discovers more and more that the sole person she depends on in life does not…

  • House

    House

    ★★★★

    Bananas!!!!!!!!!!!!

    tw/cw: Epilepsy warning
    blood

  • His House

    His House

    ★★★★

    Girl on the Third Floor wanted what this film had.

    tw/cw: blood/body horror
    child death
    racism

  • The Curse of Kazuo Umezu

    The Curse of Kazuo Umezu

    ★★★★

    Short and sweet with killer body horror, and both stories focused on girls?? You love to see it.

    tw/cw: blood/gore/body horror

  • May the Devil Take You

    May the Devil Take You

    ★★★★

    Everything about this was well done, from the acting, to the soundtrack. The characters were interesting, especially Alfie, and had so many great unnerving moments. Indonesian horror is really killing it, and I'm really interested to see the sequel soon!

    tw/cw: suffocation
    blood/gore/body horror
    Abusive type parent
    emetophobia

  • Over the Moon

    Over the Moon

    ★★★★

    Absolutely stunning animation, and just overall beautiful all the way around. I really hope that we keep getting animated films, and films in general, that highlight a certain culture so lovingly.

    tw/cw: Nothing except maybe flashing so epilepsy warning

  • Folklore: A Mother's Love

    Folklore: A Mother's Love

    ★★★★

    Joko Anwar continues to love spooky kids in horror, and I love it too. This does a killer job setting things up dropping breadcrumbs to make you think you've got it, and then pulling the rug out from under you. I loved the being focused on in this, and all of it was good and both heartwrenching and warming all at once.

    tw/cw: child death discussed
    unsanitary type stuff