Sort by

Alex has logged 458 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
Strange World

Strange World

2022
×
★★
Edit this entry  
29
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★★
Edit this entry  
27
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Edit this entry  
23
Beast

Beast

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Texas Chainsaw 3D

Texas Chainsaw 3D

2013
×
Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★½
Edit this entry  
14
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Shrek Forever After

Shrek Forever After

2010
×
★★½
Edit this entry  
09
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
07
X2

X2

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Edit this entry  
06
X-Men

X-Men

2000
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Puss in Boots

Puss in Boots

2011
×
★★★
Edit this entry  
02
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2022
×
★½
Edit this entry  
01
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
½
Edit this entry  
26
Terrifier 2

Terrifier 2

2022
×
★★
Edit this entry  
26
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★★
Edit this entry  
25
Memory

Memory

2022
×
★½
Edit this entry  
23
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★
Edit this entry  
19
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Edit this entry  
16
Casino Royale

Casino Royale

1967
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Casino Royale

Casino Royale

1954
×
Read the review Edit this entry  
15
Justice League vs. the Fatal Five

Justice League vs. the Fatal Five

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
★★
Edit this entry  
12
Are you lost in the world like me?

Are you lost in the world like me?

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Zen - Grogu and Dust Bunnies

Zen - Grogu and Dust Bunnies

2022
×
Edit this entry  
11
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★½
Edit this entry  
08
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★½
Edit this entry  
04
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★½
Edit this entry  
04
The 9th Circle

The 9th Circle

2008
×
Read the review Edit this entry  
03
Run Sweetheart Run

Run Sweetheart Run

2020
×
★★
Edit this entry  
03
Entergalactic

Entergalactic

2022
×
★★★★
Edit this entry  
02
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Island

The Island

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Doctor Who: Born Again

Doctor Who: Born Again

2005
×
Edit this entry  
31
Doctor Who: The Christmas Invasion

Doctor Who: The Christmas Invasion

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
Read the review Edit this entry