Sort by

Watch-it-Pal has logged 190 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cast a Deadly Spell

Cast a Deadly Spell

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Ben Is Back

Ben Is Back

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Mysterious Island

Mysterious Island

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Over the Edge

Over the Edge

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Boost

The Boost

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Hope Ranch

Hope Ranch

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Soul Survivors

Soul Survivors

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Three Ages

Three Ages

1923
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Out of the Blue

Out of the Blue

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Heartworn Highways

Heartworn Highways

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Promised Land

Promised Land

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Bright Lights, Big City

Bright Lights, Big City

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ideal Home

Ideal Home

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Suicide Kale

Suicide Kale

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Missile X: The Neutron Bomb Incident

Missile X: The Neutron Bomb Incident

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cape Fear

Cape Fear

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Wild Bill

Wild Bill

1995
×
½
Read the review Edit this entry  
22
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Welcome Home, Soldier Boys

Welcome Home, Soldier Boys

1972
×
Read the review Edit this entry  
21
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Run All Night

Run All Night

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Hotel Artemis

Hotel Artemis

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
One Day

One Day

2011
×
Read the review Edit this entry  
18
Venom

Venom

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Entanglement

Entanglement

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bad Company

Bad Company

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ride in the Whirlwind

Ride in the Whirlwind

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Shooting

The Shooting

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Star Is Born

A Star Is Born

1976
×
Read the review Edit this entry  
09
Daybreakers

Daybreakers

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Devils

The Devils

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cat People

Cat People

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Wilde

Wilde

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Memoria

Memoria

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Cold Feet

Cold Feet

1989
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Cyrus

Cyrus

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
Dawn at Socorro

Dawn at Socorro

1954
×
Read the review Edit this entry  
29
True Love and Chaos

True Love and Chaos

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry