Sort by

jay has logged 63 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lamb

Lamb

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Birdemic: Shock and Terror

Birdemic: Shock and Terror

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
01
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Saved!

Saved!

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Telephone Book

The Telephone Book

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
2012

2012

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Stardust

Stardust

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Insidious

Insidious

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Edit this entry  
09
Supernova

Supernova

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry