GhostUplekar has logged 134 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
½
Edit this entry  
25
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
Edit this entry  
08
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
Edit this entry  
06
Filmworker

Filmworker

2017
×
Edit this entry  
05
The World Is Yours

The World Is Yours

2018
×
Read the review Edit this entry  
03
Private Life

Private Life

2018
×
Edit this entry  
01
The Favourite

The Favourite

2018
×
Edit this entry  
29
General Idi Amin Dada

General Idi Amin Dada

1974
×
Edit this entry  
28
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
Read the review Edit this entry  
25
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Gift

The Gift

2015
×
Read the review Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★½
Edit this entry  
15
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
Edit this entry  
15
Calcutta

Calcutta

1969
×
Edit this entry  
13
Sisters

Sisters

1972
×
Edit this entry  
13
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
Edit this entry  
13
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Key Largo

Key Largo

1948
×
Edit this entry  
01
Revanche

Revanche

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★★
Edit this entry  
31
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
Read the review Edit this entry  
31
Deep Red

Deep Red

1975
×
Edit this entry  
30
A Colt Is My Passport

A Colt Is My Passport

1967
×
Read the review Edit this entry  
29
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
Edit this entry  
29
Onibaba

Onibaba

1964
×
Edit this entry  
28
Hairat

Hairat

2017
×
Edit this entry  
28
Deathtrap

Deathtrap

1982
×
Read the review Edit this entry  
21
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Game Night

Game Night

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
A Prayer Before Dawn

A Prayer Before Dawn

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★½
Edit this entry  
18
Maniac

Maniac

2018
×
Read the review Edit this entry  
17
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Edit this entry  
16
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
Read the review Edit this entry  
15
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Sun Don't Shine

Sun Don't Shine

2012
×
Edit this entry  
10
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
Edit this entry  
08
After Hours

After Hours

1985
×
Edit this entry  
05
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
An Enemy of the People

An Enemy of the People

1989
×
Edit this entry  
02
The Pleasure of Being Robbed

The Pleasure of Being Robbed

2008
×
Edit this entry  
30
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★½
Edit this entry