GhostUplekar has logged 124 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
Read prior review Edit this entry  
26
Aliens

Aliens

1986
×
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Drive

Drive

2011
×
Edit this entry  
07
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
Read the review Edit this entry  
06
Law of the Border

Law of the Border

1966
×
Edit this entry  
03
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Aviator

The Aviator

2004
×
Read the review Edit this entry  
01
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
Edit this entry  
30
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Us

Us

2019
×
Edit this entry  
26
The Invitation

The Invitation

2015
×
Read the review Edit this entry  
24
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
Edit this entry  
24
Election

Election

1999
×
Edit this entry  
17
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
Edit this entry  
09
Bring Me the Head of Alfredo Garcia

Bring Me the Head of Alfredo Garcia

1974
×
Edit this entry  
07
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
Edit this entry  
06
Essential Killing

Essential Killing

2010
×
Edit this entry  
06
Just Another Girl on the I.R.T.

Just Another Girl on the I.R.T.

1992
×
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Matangi / Maya / M.I.A.

Matangi / Maya / M.I.A.

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Parasite

Parasite

2019
×
Read prior review Edit this entry  
19
Signs

Signs

2002
×
Read the review Edit this entry  
16
Mother of George

Mother of George

2013
×
Edit this entry  
16
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
Edit this entry  
08
Biutiful

Biutiful

2010
×
Edit this entry  
06
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Wu-Tang Clan: Of Mics and Men

Wu-Tang Clan: Of Mics and Men

2019
×
Edit this entry  
02
Parasite

Parasite

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
Starred Up

Starred Up

2013
×
Edit this entry  
16
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
Edit this entry  
11
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
Read the review Edit this entry  
09
The Getaway

The Getaway

1972
×
Edit this entry  
09
Morning Glory

Morning Glory

2010
×
Read the review Edit this entry  
08
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
Edit this entry  
08
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Late Night

Late Night

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
Edit this entry  
01
Beatriz at Dinner

Beatriz at Dinner

2017
×
Edit this entry  
31
Hello Destroyer

Hello Destroyer

2016
×
Edit this entry  
29
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
Travis Scott: Look Mom I Can Fly

Travis Scott: Look Mom I Can Fly

2019
×
Edit this entry  
26
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
Read the review Edit this entry