Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Swallow

Swallow

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Speak

Speak

2004
×
★★★
Edit this entry  
01
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★
Edit this entry  
01
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★
Edit this entry  
30
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★
Edit this entry  
25
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Joker

Joker

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Mean Creek

Mean Creek

2004
×
★★★
Edit this entry  
23
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★½
Edit this entry  
23
Being 17

Being 17

2016
×
★★½
Edit this entry  
23
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★
Edit this entry  
23
We the Animals

We the Animals

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Leaving Neverland

Leaving Neverland

2019
×
Edit this entry  
23
Abducted in Plain Sight

Abducted in Plain Sight

2017
×
Edit this entry  
23
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Edit this entry  
28
Then Came You

Then Came You

2018
×
Edit this entry  
25
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Young Offenders

The Young Offenders

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
From Afar

From Afar

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
A Moment in the Reeds

A Moment in the Reeds

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
Summertime

Summertime

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
My Best Friend

My Best Friend

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★½
Edit this entry  
16
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★½
Edit this entry  
11
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★½
Edit this entry  
11
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Tell It to the Bees

Tell It to the Bees

2018
×
★½
Edit this entry  
10
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★
Edit this entry  
10
King Jack

King Jack

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★
Edit this entry  
10
Elisa & Marcela

Elisa & Marcela

2019
×
★★½
Edit this entry  
10
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
Edit this entry  
10
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
Edit this entry  
10
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Young Offenders

The Young Offenders

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
We the Animals

We the Animals

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Bird Box

Bird Box

2018
×
Edit this entry  
07
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
Edit this entry  
04
First Man

First Man

2018
×
Edit this entry  
04
Je, tu, il, elle

Je, tu, il, elle

1974
×
Edit this entry  
20
Death in Venice

Death in Venice

1971
×
Edit this entry