Sort by

giant13 has logged 366 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Wanderers

The Wanderers

1973
×
★½
Edit this entry  
30
The Hobbit

The Hobbit

1977
×
★★
Edit this entry  
30
Sherlock Holmes in Washington

Sherlock Holmes in Washington

1943
×
★★½
Edit this entry  
30
Comanche Station

Comanche Station

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pompo the Cinephile

Pompo the Cinephile

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
Fatman

Fatman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★
Edit this entry  
24
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
One-Armed Boxer

One-Armed Boxer

1972
×
★★★½
Edit this entry  
22
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★
Edit this entry  
22
Wheels on Meals

Wheels on Meals

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Truck Rascals: No One Can Stop Me

Truck Rascals: No One Can Stop Me

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Play Dirty

Play Dirty

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Gun the Man Down

Gun the Man Down

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Horizons West

Horizons West

1952
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Man from Hong Kong

The Man from Hong Kong

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Man from Del Rio

Man from Del Rio

1956
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Twinkle, Twinkle, Lucky Stars

Twinkle, Twinkle, Lucky Stars

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Old Henry

Old Henry

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
The Irish Pub

The Irish Pub

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
07
My Lucky Stars

My Lucky Stars

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Winners & Sinners

Winners & Sinners

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Deadly Strike

Deadly Strike

1978
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Departures

Departures

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Colorado Territory

Colorado Territory

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Beach Boys: Surfin' Success

Beach Boys: Surfin' Success

2008
×
Read the review Edit this entry  
03
The Farmer

The Farmer

1977
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
The Deep Blue Sea

The Deep Blue Sea

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ryuji's Journey: The Crest of Man

Ryuji's Journey: The Crest of Man

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dillinger

Dillinger

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Big Gundown

The Big Gundown

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cliffhanger

Cliffhanger

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Duck, You Sucker

Duck, You Sucker

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Tin Men

Tin Men

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
High Sierra

High Sierra

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hornblower: Loyalty

Hornblower: Loyalty

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ran

Ran

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Thunder Over the Plains

Thunder Over the Plains

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Salvation

The Salvation

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry