Sort by

Kate has logged 89 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★
Edit this entry  
22
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
30
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★½
Edit this entry  
30
The Howling

The Howling

1981
×
★★★
Edit this entry  
30
Ginger Snaps 2: Unleashed

Ginger Snaps 2: Unleashed

2004
×
★½
Edit this entry  
29
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★½
Edit this entry  
28
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Demons

Demons

1985
×
★★★½
Edit this entry  
26
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Lizard in a Woman's Skin

A Lizard in a Woman's Skin

1971
×
★★★½
Edit this entry  
25
Black Sabbath

Black Sabbath

1963
×
★★★½
Edit this entry  
25
It

It

1990
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Body Snatcher

The Body Snatcher

1945
×
★★½
Edit this entry  
23
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★
Read prior review Edit this entry  
23
Hello Mary Lou: Prom Night II

Hello Mary Lou: Prom Night II

1987
×
★★★
Edit this entry  
22
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★½
Edit this entry  
21
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★½
Edit this entry  
20
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Last Man on Earth

The Last Man on Earth

1964
×
★★★½
Edit this entry  
19
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★
Edit this entry  
19
Motel Hell

Motel Hell

1980
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Sentinel

The Sentinel

1977
×
★★★½
Edit this entry  
17
Return of the Living Dead III

Return of the Living Dead III

1993
×
½
Read the review Edit this entry  
16
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★½
Edit this entry  
16
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Return of the Living Dead Part II

Return of the Living Dead Part II

1988
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Candyman

Candyman

1992
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Loved Ones

The Loved Ones

2009
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Edit this entry  
11
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★
Edit this entry  
09
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★½
Edit this entry  
08
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Edit this entry  
06
Shock

Shock

1977
×
★★★
Edit this entry  
06
The Psychic

The Psychic

1977
×
★★★½
Edit this entry  
05
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★★½
Edit this entry  
05
Night of the Comet

Night of the Comet

1984
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Blob

The Blob

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Night of the Demons

Night of the Demons

1988
×
★★★½
Edit this entry  
01
Leprechaun in the Hood

Leprechaun in the Hood

2000
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Blob

The Blob

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry