Sort by

gibson8 has logged 562 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Still Waters

Still Waters

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Photograph

A Photograph

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Early Struggles

Early Struggles

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Duffy

Duffy

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Gagarine

Gagarine

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Maeve

Maeve

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Drifting Clouds

Drifting Clouds

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Suzanne's Career

Suzanne's Career

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Home

Home

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
O Fat White Woman

O Fat White Woman

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sebastian

Sebastian

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Hot Enough for June

Hot Enough for June

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Evelyn

Evelyn

1971
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Home

Home

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Outlaw Josey Wales

The Outlaw Josey Wales

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Edna: The Inebriate Woman

Edna: The Inebriate Woman

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Le Havre

Le Havre

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Too Late Blues

Too Late Blues

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Traitor

Traitor

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Chariot of Fire

Chariot of Fire

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Cellar and the Almond Tree

The Cellar and the Almond Tree

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Uptown Saturday Night

Uptown Saturday Night

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Orkney

Orkney

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Fox Trot

The Fox Trot

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
When the Bough Breaks

When the Bough Breaks

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Season of the Witch

Season of the Witch

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sorry...

Sorry...

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Octopussy

Octopussy

1983
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Double Bill

Double Bill

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
South Park Vaccination Special

South Park Vaccination Special

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Scenes from Family Life

Scenes from Family Life

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mad Jack

Mad Jack

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Princess Switch 3: Romancing the Star

The Princess Switch 3: Romancing the Star

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Absolution

Absolution

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Mechanic

The Mechanic

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Le Pont du Nord

Le Pont du Nord

1981
×
★★
Read the review Edit this entry