Sort by

gibson8 has logged 57 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Sins of the Children

The Sins of the Children

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Wild Boys of the Road

Wild Boys of the Road

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Shadows in Paradise

Shadows in Paradise

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shakespeare or Bust

Shakespeare or Bust

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nipper

Nipper

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Winter Guest

The Winter Guest

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
XXY

XXY

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Monkey Business

Monkey Business

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Animal Crackers

Animal Crackers

1930
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ariel

Ariel

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Leningrad Cowboys Go America

Leningrad Cowboys Go America

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Coogan's Bluff

Coogan's Bluff

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Everyone Says I Love You

Everyone Says I Love You

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Training Day

Training Day

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Black Hand

Black Hand

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Cincinnati Kid

The Cincinnati Kid

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Five Star Final

Five Star Final

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cattle Annie and Little Britches

Cattle Annie and Little Britches

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Arsenal Stadium Mystery

The Arsenal Stadium Mystery

1939
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shot

Shot

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sudden Impact

Sudden Impact

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Dead Pool

The Dead Pool

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Enforcer

The Enforcer

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Magnum Force

Magnum Force

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hamlet

Hamlet

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The People Next Door

The People Next Door

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Taffin

Taffin

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Manic

Manic

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Ray & Liz

Ray & Liz

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Weirdo

The Weirdo

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Appaloosa

Appaloosa

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Prevenge

Prevenge

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Limbo

Limbo

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry