Sort by

gibson8 has logged 58 entries for films during February 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Birds

The Birds

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Eastern Condors

Eastern Condors

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Righting Wrongs

Righting Wrongs

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Return of the Living Dead Part II

Return of the Living Dead Part II

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Some Kind of Hero

Some Kind of Hero

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Ant-Man and the Wasp: Quantumania

Ant-Man and the Wasp: Quantumania

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Revanche

Revanche

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Barber of Siberia

The Barber of Siberia

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Riding High

Riding High

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Suspect

The Suspect

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Sheriff

The Sheriff

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Blind Rage

Blind Rage

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Alan Partridge - Stratagem

Alan Partridge - Stratagem

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Ladies and Gentlemen, the Fabulous Stains

Ladies and Gentlemen, the Fabulous Stains

1982
×
Read the review Edit this entry  
16
The Loved One

The Loved One

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Terror's Advocate

Terror's Advocate

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Peeper

Peeper

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Sonny and Jed

Sonny and Jed

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Busting

Busting

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dark Star

Dark Star

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shaft in Africa

Shaft in Africa

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Russia 1985-1999: TraumaZone

Russia 1985-1999: TraumaZone

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Tree, the Mayor and the Mediatheque

The Tree, the Mayor and the Mediatheque

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Keep

The Keep

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Before I Disappear

Before I Disappear

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mafioso

Mafioso

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Property Is No Longer a Theft

Property Is No Longer a Theft

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Venom

Venom

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Leadbelly

Leadbelly

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Round-Up

The Round-Up

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dr. Strange

Dr. Strange

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Gregory's Girl

Gregory's Girl

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bait

Bait

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Private Life of Sherlock Holmes

The Private Life of Sherlock Holmes

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Commando Leopard

Commando Leopard

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Demonoid: Messenger of Death

Demonoid: Messenger of Death

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
I Was a Zombie for the F.B.I.

I Was a Zombie for the F.B.I.

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cocaine Cowboys

Cocaine Cowboys

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Blue Lamp

The Blue Lamp

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Menu

The Menu

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Suspicious Death of a Minor

The Suspicious Death of a Minor

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry