Gideon has logged 39 entries for films during March 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dumbo

Dumbo

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Odd Man Out

Odd Man Out

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mulan

Mulan

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Five Feet Apart

Five Feet Apart

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Triple Frontier

Triple Frontier

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Shrek

Shrek

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
I Am a Fugitive from a Chain Gang

I Am a Fugitive from a Chain Gang

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry