Gieselle has logged 68 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★
Edit this entry  
15
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Dead Kids

Dead Kids

2019
×
½
Edit this entry  
03
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Black Mirror: The Entire History of You

Black Mirror: The Entire History of You

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Black Mirror: The National Anthem

Black Mirror: The National Anthem

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Yesterday

Yesterday

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
28
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
04
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★½
Edit this entry  
28
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★
Edit this entry  
17
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Edit this entry  
14
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Se7en

Se7en

1995
×
★★½
Edit this entry  
04
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
02
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★½
Edit this entry  
31
Sing Street

Sing Street

2016
×
Edit this entry  
31
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
Edit this entry  
29
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Carol

Carol

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Emperor's Club

The Emperor's Club

2002
×
½
Edit this entry  
21
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★½
Edit this entry  
18
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Kill Your Darlings

Kill Your Darlings

2013
×
★★★
Edit this entry  
14
Drive

Drive

2011
×
★★★
Edit this entry  
13
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Edit this entry  
29
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry