Sort by

gigi has logged 167 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Edit this entry  
20
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Dog's Will

A Dog's Will

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
Canvas

Canvas

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Confessions of a Shopaholic

Confessions of a Shopaholic

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Carrie

Carrie

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1897
×
Read the review Edit this entry  
25
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★★
Edit this entry  
07
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry