Sort by

gigi has logged 154 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
Read the review Edit this entry  
04
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Backtrack

Backtrack

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
Read the review Edit this entry  
21
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dune

Dune

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Fall

The Fall

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Art & Copy

Art & Copy

2009
×
Read the review Edit this entry  
04
World Trade Center

World Trade Center

2006
×
★½
Edit this entry  
28
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
Read the review Edit this entry  
14
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Brothers Bloom

The Brothers Bloom

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kursk

Kursk

2018
×
★★½
Edit this entry  
07
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry