Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Mr & Mme Adelman

Mr & Mme Adelman

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
Salmon Fishing in the Yemen

Salmon Fishing in the Yemen

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
No

No

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Prime

Prime

2005
×
★★★
Edit this entry  
28
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Marighella

Marighella

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Criminal

Criminal

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Demolition

Demolition

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Northanger Abbey

Northanger Abbey

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Edit this entry  
24
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ó Paí Ó: Look at This

Ó Paí Ó: Look at This

2007
×
★★★★
Edit this entry  
10
Casanova

Casanova

2015
×
Edit this entry  
10
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lisbela and the Prisoner

Lisbela and the Prisoner

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Ema

Ema

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Romance

Romance

2008
×
★★★★
Edit this entry  
01
Driven

Driven

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Old

Old

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cronos

Cronos

1993
×
★★★★
Edit this entry  
24
Whip It

Whip It

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Man from the Future

The Man from the Future

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Biutiful

Biutiful

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Mr. Pig

Mr. Pig

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Rudo & Cursi

Rudo & Cursi

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry